مقام های اردن تاکید کردند که «ساجده الریشاوی» تروریست زندانی در این کشور را در صورتی آزاد می کنند که گروه تروریستی - تکفیری داعش، «معاذ الکساسبه» خلبان آنها را آزاد کند.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا، «محمد المومنی» وزیر مشاور در امور اطلاع رسانی و سخنگوی رسمی دولت اردن چهارشنبه شب در گفت وگو با خبرگزاری «الشرق الاوسط»، خبرهای مربوط به آزادی الرشاوی تبعه عراقی زندانی در اردن و خروج وی از این کشور را تکذیب کرد.


این مقام اردنی افزود: آزادی الریشاوی منوط به آزادی ستوان یکم خلبان معاذ الکساسبه است.

«موسی العبداللات» وکیل گروه های جهادی در اردن روز چهارشنبه گفته بود که براساس قراردادی میان اردن و داعش، الریشاوی در حال حاضر در عراق حضور دارد و گروگان ژاپنی نیز در راه اردن است.

از سوی دیگر شبکه خبری المیادین نیز گزارش داده بود که ساجده الریشاوی تروریست زندانی دربند اردن وارد سوریه شده و قرار است عناصری از داعش برای مبادله او با گروگان ژاپنی در منطقه 'الشداده' حاضر شوند.

داعش روز سه شنبه خواستار آزادی ساجده الریشاوی تروریست محکوم به اعدام در مقابل آزادی گروگان ژاپنی خود شده و تهدید کرده بود اگر در 24 ساعت آینده اردن این کار را انجام ندهد، خلبان اردنی را به قتل می رساند.

الریشاوی زنی است که در سال 2005 تلاش وی برای اجرای عملیات انتحاری اردن به شکست انجامید. داعش در بیانیه خود از وی با عنوان «خواهر اسیر» یاد و آزادی گروگان ژاپنی را به آزادی الریشاوی از زندان اردن مشروط کرده است.

الریشاوی از سال 2005 و از زمان آغاز حکم حبس تا امروز، 9 سال را در یکی از زندان های اردن بوده و در همان سال برای شرح عملیات ناموفق خود به تلویزیون دعوت شد.

وی در گفت وگو با تلویزیون اردن گفت: همسرم با موفقیت خود را منفجر کرد اما بسته انفجاری ام کار نکرد؛ مردم در حال فرار بودند؛ من نیز با آنان همراه شده و فرار کردم.

دادگاه اردن حکم اعدام وی را در سال 2006 اعلام کرد اما در همان سال حکم اعدام در این کشور ممنوع شد و وی اعدام نشد.

در آن زمان همسر الریشاوی در مراسم عروسی در هتل «رادیسون»، دست به عملیات انتحاری زد که 38 نفر قربانی برجا گذاشت.

در مجموع حملات تروریستی که در سه هتل اردن صورت گرفت، به کشته شدن 3 فرد انتحاری و 57 تن از غیرنظامیان اردنی منجر شد.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.