رییس انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور با اشاره کاهش مصرف شیر از سبد غذایی مردم گفت :در حالی شاهد کاهش مصرف این ماده غذایی هستیم که سرانه مصرف لبنیات در کشور یک سوم استاندارد جهانی است .

به گزارش جماران به نقل از ایرنا،‌ دکتر مجید حاجی فرجی افزود : شیر جزو اقلام غذایی پر ارزش است که در تغذیه روزانه باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

وی اظهار کرد : براساس استانداردهای جهانی، برای تامین و جذب بخش اعظم کلسیم مورد نیاز بدن باید هر فرد روزانه حداقل 2 تا 3 لیوان شیر مصرف کند .

رییس انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور گفت: در کشورهای پیشرفته سرانه مصرف شیر 480 لیتر ( 3 لیوان ) در روز است که این میزان در کشور ما رعایت نمی شود.

به گفته وی با توجه به اهمیت مصرف شیر در سلامت و کاهش سرانه آن در کشور، باید برنامه ربزی ها به گونه ای باشد که حداقل روزانه 2 لیوان شیر در سبد غذایی مردم قرار گیرد.

وی اظهار کرد: در سال های اخیر اقدامات خوبی برای افزایش مصرف شیر در کشور صورت گرفته است اما در سال های اخیر مردم به دلایل مختلفی که هر از گاه مطرح می شود مانند افزایش قیمت، وجود پالم، مواد شوینده و مواد نگه دارنده در شیر، از فرآورده های بسته بندی شده و پاستوریزه به سمت مصرف شیر های فله ای روی آوردند.

حاجی فرجی اظهار کرد: وجود چنین نگرانی هایی در میان مردم، مصرف شیر را یک دوم تا یک سوم نسبت به استاندارد جهانی کاهش داده است.

وی با بیان اینکه طی چند سال گذشته مصرف شیر در کشور حدود 15 تا 20 درصد کاهش داشته است گفت: بررسی دقیقی از الگوی مصرف شیر در کشور انجام نشده است که این تحقیقات پراکنده نیز این میزان کاهش را نشان می دهد.

وی گفت : شیر تنها ماده غذایی شناخته شده در طبیعت است که عمده نیازهای بدن را از کودکی تا کهنسالی تامین می کند.

حاجی فرجی اضافه کرد :مصرف مداوم و کافی شیر برای رشد و استحکام استخوان ها و دندان ها، افزایش هوش و قدرت یادگیری، توان کاری، افزایش طول عمر و به طور کلی سلامتی و تکامل جسمانی و فکری انسان ضروری است .

رییس انجمن تغذیه ایران افزود: کاهش مصرف شیر به خصوص در کودکان و زنان می تواند به عوارض زیادی مانند کمبود ویتامین D منجر شود.

حاجی فرجی گفت: حدود 80 تا 90 درصد مردم به درجات مختلف کمبود ویتامین D دارند که این مسئله عوارضی همچون پوکی و نرمی استخوان را به دنبال دارد و می تواند موجب افزایش بیماری های غیر واگیر نیز شود.

حاجی فرجی در باره راهکارهای افزایش مصرف شیر در بین خانوار گفت: دولت باید صنعت لبنیات را مورد حمایت قرار دهد و اختصاص یارانه شیر قوی تر دنبال شود.

به گفته وی قطعا حمایت قوی دولت منجر به تولید بیشتر لبنیات و افزایش میزان مصرف در بین خانوار خواهد شد.

حاجی فرجی تاکید کرد: نظارت کافی بر روند تولیدات صنایع شیر از اقداماتی است که دولت باید با جدیت پیگیری کند و در این میان اگر با خطا و کم کاری تولیدکنندگان شیر مواجه شد بدون ملاحظه برخورد کند.

وی با اشاره به نقش آموزش در اهمیت مصرف شیر گفت: مردم باید متقاعد شوند که شیر را جزو مواد اصلی سبد غذایی خود قرار دهند و برای این کار برخی اقلام غیر ضرور و غیر مغذی را از سبد غذایی خود حذف کنند.

حاجی فرجی افزود: به عنوان مثال استفاده از نوشابه های گاز دار در بسیاری از خانواده ها حتی خانواده های کم درآمد همچنان رواج دارد در حالی که می توانند با حذف این نوشیدنی مضر، شیر را در سبد غذایی خود قرار دهند.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.