مسئول سابق بخش ایران در وزارت خارجه انگلیس ضمن تشریح سیاست های اشتباه غرب در خاورمیانه تاکید کرد که اکنون حفظ بشار اسد در قدرت برای از بین بردن تهدید داعش به یک ضرورت تبدیل شده است.

به گزارش جماران، ایرنا به نقل از گاردین ، مایکل اکسورتی (Axwortrhy) محقق انگلیسی و مسئول سابق بخش ایران در وزارت خارجه انگلیس در مقاله ای در روزنامه گاردین به تشریح سیاست های غرب در خاورمیانه پرداخت.


اکسورتی که درسالهای 1998 تا 2000 مسئول بخش ایران در وزارت خارجه انگلیس بوده است، نوشت: اوضاع در منطقه خاورمیانه در حال تغییر است. یک پادشاه بیمار کهنسال در عربستان مرده و بردار ناتنی کهنسال و بیمارش جانشین او شده است. از سوی دیگر حوثی ها در یمن ظاهرا به موفقیتی بزرگ در یمن دست یافته اند. این در حالی است که نمایندگانی از بیش از 20 کشور شامل انگلیس و آمریکا در تشویش برخورد با داعش هستند.

در مواجهه با این تغییرات در خاورمیانه به نظر می رسد که دولت های غربی به نقطه عطفی رسیده اند. در گذشته ای نه چندان دور غرب درصدد آغاز بمبارانی برای سرنگونی بشار اسد بود، اما اکنون پس از حدود 18 ماه، حفظ اسد در قدرت برای مهار یا از میان بردن تهدید داعش به یک ضرورت تبدیل شده است.

در همین حال، همزمان با پیشرفت مذاکرات هسته ای ، رویکرد ما در قبال ایران نیز تغییر کرده است. من هفته گذشته از این موضوع متعجب شدم که یکی از همکارانم گفت این ایده که ایران نیروی ایجاد ثبات در منطقه خلیج فارس است، اکنون به ایده رایج تبدیل شده است.

اما رویکرد ما به منظور استقبال از ایران به عنوان متحد در عراق و سوریه به اندازه کافی تغییر نکرده است. هنوز افراد بانفوذی در آمریکا و جاهای دیگر درباره توسعه طلبی ایران هشدار می دهند.

همین افراد بوده اند که از اصلاح طلبی ادعایی ملک عبدالله پادشاه متوفی عربستان تقدیر کرده اند غافل از اینکه بخش زیادی از افراط گرایی و تروریسم ریشه دو دهه گذشته و حمایت های مالی عربستان داشته است.

این در حالی است که ایرانی که عادت کرده ایم آن را دشمن بدانیم بیش از پیش به یک دوست بالقوه می ماند و عربستانی که به عنوان یک متحد با آن برخورد کرده ایم، اگر به دشمن شبیه نباشد اما از آن نوع دوست هایی است که ما را از دشمن بی نیاز می کند.

این محقق انگلیسی در پایان خاطرنشان می کند که به هر حال مداخله گسترده ایران در عراق و سوریه احتمالا موجب تحریک گروههای سنی عرب می شود و کلید موفقیت علیه داعش این است که خود عرب های سنی را برای مبارزه با داعش تشویق کنیم.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.