'رابرت ورک' معاون وزیر دفاع آمریکا روز چهارشنبه از اعضای ناتو خواستار توسعه و ساخت سلاح های نوآورانه تر شد و ادعا کرد که این اقدام برای مقابله با روند سریع توسعه سلاح چین، روسیه و کشورهای دیگر لازم است.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا، ورک در همین ارتباط از یک طرح جدید در وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) با عنوان 'ابتکار نوآوری دفاع' و یک تلاش مجزا برای پروژه های بلندمدت تر ، به منظور تضمین تداوم برتری آمریکا نسبت به دشمنان بالقوه خبر داد.


معاون وزیر دفاع آمریکا در کنفرانسی به میزبانی 'مرکز امنیت جدید آمریکا' ضمن تاکید بر هماهنگی و همکاری اعضای ناتو ، لزوم عملی شدن وعده اعضای ناتو در نشست ماه سپتامبر سال گذشته مبنی بر اختصاص دو درصد تولید ملی به بخش دفاع را نیز مورد تاکید قرار داد.

وی همچنین افزایش همکاری با متحدان در ناتو ، آسیا و سایر مناطق در حوزه هایی از قبیل طراحی ماموریت تا سرمایه گذاری در برنامه های تسلیحاتی جدید را دارای اهمیت دانست.

بر اساس این گزارش ، نگرانی ادعایی آمریکا از توسعه تسلیحات سایر کشورها یکی از دلایلی است که موجب شده تا بودجه سال مالی 2016 پنتاگون که قرار است روز دوشنبه به کنگره تقدیم شود ، از حد مجاز کنگره فراتر رفته و روند کاهشی پنج سال گذشته در هزینه های نظامی آمریکا را معکوس کند.

معاون وزیر دفاع آمریکا در این خصوص به جزئیات اشاره نکرد اما گفت که بودجه نظامی آمریکا شامل سرمایه گذاری 'قابل توجهی' در زمینه تسلیحات هسته ای ، توانایی های کنترل فضا ، حسگرهای پیشرفته ، دفاع موشکی و سایبری خواهد بود.

طبق برخی آمارها، آمریکا با 682 میلیارد دلار بالاترین بودجه نظامی میان کشورها و نزدیک به 40 درصد کل بودجه نظامی جهان را به خود اختصاص داده است.

چین و روسیه به ترتیب با 166 و 116 میلیارد دلار هزینه نظامی (9.5 و 5.2 درصد کل بودجه نظامی جهان) با فاصله قابل توجهی از آمریکا در رتبه های دوم و سوم قرار دارند.

تجاوز آمریکا به عراق و افغانستان و تداوم دخالت های نظامی در گوشه و کنار دنیا از جمله برجسته ترین نشانه های خوی نظامی گری در رهبران این کشور شمرده می شود.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.