به نظر می رسد که حکم دیوان عالی هند مبنی برعدم ورود هیچگونه خودرویی به محوطه تاج محل در ایالت اوتارپرادش، باراک اوباما رئیس جمهوری امریکا را به لغو دیدار خود ازاین بنای تاریخی در27 ژانویه (هفتم بهمن ) مجبور کرده است.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا، دیوان عالی هند چندی پیش دستور داد که همه افرادی که خواهان دیدار ازتاج محل هستند باید خودروی خود را در محلی در500 متری تاج محل پارک وبوسیله یک دستگاه خودرویی که با باطری کار می کند ازاین بنای تاریخی دیدن کنند.

روزنامه انگلیسی زبان ایندین اکسپرس، طی گزارشی دراین خصوص، نوشته است که منابع دولتی به این روزنامه گفته اند که رئیس جمهوری آمریکا دیدار خود را از تاج محل بعد ازخودداری مقامات اوتارپرادش به صدور مجوز ویژه ای به خودروی زرهی اوباما برای ورود به درب شرقی تاج محل لغو کرد.

نیروهای امنیتی آمریکا که مسوول حفاظت از اوباما در دیدار وی از هند می باشند گفته اند که انتقال رئیس جمهوری آمریکا از محل پارکینگ به تاج محل بوسیله یک خودروی باطری سوز یک خطر امنیتی غیرقابل قبول را بوجود می آورد.

این منابع گفتند که دولت اوتارپرادش ازصدور مجوز ویژه ای برای ورود خودروی ضد بمب اوباما وتقریبا 50 دستگاه خودروی دیگر حامل نیروهای امنیتی آمریکا به در ورودی تاج محل خودداری کرده است.

یک مقام ارشد وزارت کشور گفت : آنان به ما گفتند که باید دستور ورود به محوطه تاج محل را از دیوان عالی بگیریم که این کار باتوجه به وقت کم غیر ممکن بود.

مقامات دولت اوتارپرادش از ابراز هرگونه نظر رسمی در این خصوص خودداری کرده اند.

حدود 100 نفر ازنیروهای امنیتی آمریکا که درآگرا بمنظور تامین امنیت اوباما دراین شهر بسر می بردند هتل های خود را شب جمعه بعد از دریافت دستور ترک کردند.

منابع دولتی گفتند که اوباما اکنون قراراست که هند را درصبح 27 ژانوبه (هفتم بهمن ) به سوی عربستان سعودی برای تسلیت به اعضای خانواده ملک عبدالله ترک کند.

قبلا قراربود که 'جوزف بایدن 'معاون رئیس جمهوری آمریکا برای این منظور از عربستان سعودی دیدن کند.

تاج محل از پرآوازه ترین بناهای جهان وآرامگاه زیبا وباشکوهی است که درنزدیکی شهر آگره و در200 کیلومتری جنوب دهلی نو پایتخت هند واقع شده و یکی از عجایب هفتگانه جدید دنیا به شمار می رود.

این بنا به دستور شاه جهان، پنجمین امپراتور گورکانی هند بمنظور یاد بود همسر ایرانی تبارش بنام ارجمند بانو بیگم مشهور به ممتاز محل که درسال 1631 م فوت کرد بنا شده است و خود شاه جهان نیز درهمان جا به خاک سپرده شد.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.