ساکنان عربستان شب جمعه را درحالی به صبح رسانند که بوی کودتایی کامل و بدون نقص، همه فضای کشور را پرکرده بود.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا، خاندان آل سعود پس ازآنکه با اعلام خبر مرگ پادشاه، شب را درآماده باش کامل به سربرده بودند، صبح را درفضایی دیگر آغازکردند.

اکنون با مرگ شاه، منصب جانشین ولیعهد که از شاهکارهای شاه درگذشته برای به حکومت رساندن پسرش 'متعب' بود خالی مانده بود.

درحالی که شهروندان عربستانی درریاض درحال برگزاری نمازجمعه بودند، 'سلمان بن عبدالعزیز' شاه جدید این کشور، 'محمد بن نایف' برادرزاده خود را به عنوان جانشین ولیعهد منصوب و 'خالد التویجری' رییس دیوان پادشاهی را نیز که در دوران 10 ساله حکومت

'عبدالله' به عنوان قدرتمندترین فرد پس ازپادشاه شناخته می شد را نیز عزل کرد.

با تعیین 'محمد بن نایف' به عنوان جانشین ولیعهد، برای نخستین بارپادشاهی آینده عربستان به نوه های 'عبدالعزیز' خواهد رسید و 'محمد بن نایف' نخستین فرد ازمیان نوادگان عبدالعزیز خواهد بود که پادشاه خواهد شد.

با این اقدام 'متعب بن عبدالله' ضربه سخت و کاری از سلمان دریافت کرد و امید پادشاهی را باید درتمام عمر به فراموشی بسپارد، هرچند که سال ها برای رسیدن به تخت پادشاهی زمینه سازی کرده بود.

متعب با پشتیبانی پدرش، با قدرتمندترین شخص درعربستان که همه شهروندان، وی را حاکم واقعی کشورمی دانستند، یعنی 'خالد التویجری' روابط صمیمی و دوستانه ای داشت.

دومین هم پیمان متعب که می توانست وی را به تخت پادشاهی نزدیک کند، 'بندربن سلطان' بود که اوج قدرت وی زمانی بود که به ریاست دستگاه اطلاعاتی عربستان منصوب شد.

'عبدالله بن عبدالعزیز' پادشاه درگذشته عربستان، برای نخستین بارمنصب جانشین ولیعهد را ایجاد و 'مقرن بن عبدالعزیز' یکی از اعضای اردوگاه 'متعب، بندر و التویجری' را به این سمت منصوب کرد.

ملک عبدالله با ایجاد این منصب، می خواست فرزندش 'متعب' نخستین نوه 'عبدالعزیز' باشد که به به زمام پادشاهی عربستان دست می یابد.

در شبی که خبر مرگ عبدالله اعلام شد، خاندان آل سعود، پادشاهی را به 'سلمان' واگذار کردند و 'مقرن' نیز ولیعهد شد ولی منصب جانشین ولیعهد خالی ماند.

درگیری برسر این منصب میان 'محمد بن نایف' و 'متعب بن عبدالله' با معرفی 'محمد بن نایف' به عنوان جانشین ولیعهد پایان یافت.

محمد بن نایف از سلمان خواست که تا پیش ازدفن عبدالله، تعیین وی را به عنوان جانشین ولیعهد اعلام کند تا، جلسه بیعت با شاه جدید، جلسه ای برای تضمین منصب جدید خود او نیزباشد.

سلمان نیز بلافاصله حکم 'محمد بن نایف' را ابلاغ کرد، 'التویجری' نیز از قصر اخراج شد و 'بندر' نیز ازآن زمان مشاهده نشده است.

اما مهمترین نکته ای که اکنون درعربستان شنیده می شود این است که 'مقرن' که خود در اردوگاه 'متعب' قراردارد و اکنون به عنوان ولیعهد معرفی شده است وی توانست پلی برای رسیدن متعب به پادشاهی باشد به زودی عزل خواهد شد و دراین صورت 'محمد بن نایف' ولیعهد خواهد شد و اردوگاه قدرتمند 'متعب، بندر و التویجری' که دردوران پادشاهی عبدالله قدرتمندترین اردوگاه شاهزادگان عربستان بود با شکست سنگینی روبرو خواهد شد.

'محمد بن نایف' و 'بندر بن سلطان' نیز ازدیرباز اختلافات عمیقی داشته اند و اوج این اختلافات به دورانی بازمی گردد که بندر رییس دستگاه اطلاعاتی عربستان و محمد بن نایف وزیر کشوربود.

با مرگ ملک عبدالله و تغییراتی که صورت گرفت یک کودتای کامل و بدون نقص در خاندان سلطنتی آل سعود به وقوع پیوست که یک از اردوگاه های قدرتمند درون این خاندان را درهم شکست.

بر اساس این گزارش، اکنون 'خالد التویجری' که سال ها به عنوان قدرتمندترین شخص درعربستان شناخته می شد از قصر پادشاهی اخراج شده و سرنوشت 'متعب' و 'بندر' نیز مبهم است و بسیاری از کارشناسان و نزدیکان به خاندان آل سعود معتقدند که این دو به زودی مجبور به خروج از عربستان شده و زندگی درخارج را ترجیح می دهند.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.