رئیس مرکز آمار ایران گفت: متولی اعلام خط فقر، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است و جزء تکالیف این وزارتخانه محسوب می شود و مرکز آمار ایران در این زمینه وظیفه ای ندارد.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا، عادل آذر روز شنبه در حاشیه همایش ملی بهره وری در جمع خبرنگاران در خصوص محاسبه ضریب جینی در مورد اختلاف با بانک مرکزی در افزایش و کاهش ضریب جیبی، افزود: نمی دانم مبنای محاسبه بانک مرکزی برای این موضوع چیست اما مرکز آمار ایران از طریق محاسبه درآمد هزینه خانوار، ضریب جیبی را تهیه کرده و مبنای دیگر، آخرین سرشماری است.

وی توضیح داد: از آنجا که مرکز آمار ایران مسئولیت سرشماری کشاورزی را برعهده دارد و سهم این بخش در تولید ناخالص داخلی 12درصد است، بنابراین رشد اقتصادی با تاکید بر محاسبه بخش کشاورزی اعلام خواهد شد. در حال حاضر ارقام رشد اقتصادی برآوردی است و عدد قطعی نیست.

رئیس مرکز آمار ایران در پاسخ به اینکه چرا آمار برآوردی در راستای سیاست های دولت ارائه می شود، گفت: بی تردید این آمارها نیز نتایج و منطق پشت آن است اما زمانی می توان آمار قطعی کل بخش ها را ارائه داد که اطلاعات مربوط به همه آنها دقیق و متقن باشد.

وی تصریح کرد: در صورتی که مرکز آمار ایران سرشماری بخش کشاورزی را انجام نمی داد، بی تردید آمار رشد اقتصادی مقدماتی را اعلام می کرد، اما چون سرشماری کشاورزی انجام شده، عدد برآورد نمی دهیم و رشد اقتصادی سال را اعلام خواهیم کرد.

آذر همچنین در ارتباط با شناسایی دهک های درآمدی، گفت: شناسایی دهک های درآمدی توسط سازمان هدفمندی انجام می شود و اطلاعات آماری مرکز آمار در سطح کلان دراختیار حاکمیت است تا اگر بخواهد از آن در جهت شناسایی دهک های درآمدی استفاده کند.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.