پرنس چارلز و دیوید کامرون امروز شنبه در حالی برای شرکت در مراسم بزرگداشت ملک عبدالله راهی عربستان می شوند که نیمه افراشته شدن پرچم بریتانیا در ساختمان های دولتی و عمومی لندن جنجال به راه انداخته است.

به گزارش جماران به نقل از شفقنا، تصمیم مقامات لندن برای نیمه افراشته کردن پرچم بریتانیا به احترام ملک عبدالله، با انتقاد شدید شماری از سیاستمداران برجسته بریتانیایی روبرو شده است، زیرا حکومت ریاض همواره از کارنامه ای مخدوش در زمینه حقوق زنان و آزادی بیان برخوردار بوده و همچنین مهد بنیادگرایی اسلامی به شمار رفته است.

ملک عبدالله که حدودا 90 ساله بود، روز پنجشنبه پس از دو دهه قدرت در بزرگترین کشور صادر کننده نفت جهان، درگذشت. سلمان، برادر 79 ساله ملک عبدالله، جانشین وی شده است.

ملکه بریتانیا که بعد از درگذشت ملک عبدالله اکنون مسن ترین فردی است که یک سلطنت را اداره می کند، در بیانیه ای اعلام کرد که "از شنیدن خبر درگذشت پادشاه عربستان متاثر شده است."

الیزابت خطاب به پادشاه جدید عربستان گفت: "برادر برجسته و عالیرتبه شما، عبدالله، زندگی خود را به خدمت به کشور و اسلام اختصاص داد. وی تا مدتهای مدید، در یاد تمام کسانی که برای صلح و تفاهم بین ملت ها و ادیان تلاش می کنند، خواهد ماند."

اما موضوع نیمه افراشته شدن پرچم بریتانیا، به ویژه کوتاه مدتی پس از انتشار ویدئوی تکان دهنده از قطع سر یک زن در انظار عمومی و همچنین حکم 1000 ضربه شلاق برای یک وبلاگ نویس عربستانی، انتقادهای زیادی را به همراه داشت.

روث دیویدسون، رهبر حزب "محافظه کاران اسکاتلندی" این اقدام را غیرمنطقی و بی معنی خواند. داگلاس کارسول، نماینده مجلس و عضو حزب "استقلال بریتانیا" نیز گفت این اقدام نشان داد مقامات لندن ارزش های غیر اخلاقی ای را دنبال می کنند که فاصله زیادی با ارزش های مردم بریتانیا دارد.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.