سرمربی تیم ملی فوتبال ایران گفت که در ماههای گذشته به خاطر منافع تیم ملی سکوت کرده بودم و امروز نتوانستیم به رویای خود برسیم.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا، کارلوس کی روش امروز ( شنبه ) در محل هتل اقامت تیم ملی فوتبال ایران در کانبرا به سوالات خبرنگاران پاسخ گفت.

تیم ملی فوتبال کشورمان روز جمعه در مرحله یک چهارم نهایی جام ملتهای آسیا در مقابل تیم عراق در ضربات پنالتی با نتیجه 6 بر 7 دیدار را واگذار کرد. بدین ترتیب تیم ملی فوتبال کشورمان از رفتن به مرحله نیمه نهایی جام ملتهای آسیا 2015 بازماند .

سرمربی تیم ملی فوتبال کشورمان گفت : بعد از دیدار روز جمعه با عراق الان زمان آن رسیده است که گزارشی در مورد تیم ملی برای شما بگویم و دقیقا در آن توضیح بدهم که کجا بودیم ، کجا رسیدیم و امروز کجا هستیم و کمی هم در مورد آینده صحبت کنیم .

وی افزود : من به دلایل خاصی در ماههای گذشته سعی کردم سکوت کنم و به خاطر منافع تیم ملی حرفی به زبان نیاورم ولی فکر می کنم امروز باید بگویم که ما نتوانستیم به آن رویایی که در ذهن داشتیم ، برسیم و هم اکنون در حال برگشت به ایران هستیم.

کی روش گفت : قبل از جام جهانی به هر شکل اردوها و دیدارهایی را برای آمادگی تیم ملی فوتبال برگزار و تلاش کردیم قدم به قدم پیش برویم و اکثر مسئولان و دست اندرکاران نیز از عملکرد تیم ملی وحاصل کار راضی بودند و حال یک عده ای بیشتر و عده ای هم کمتر.

وی خاطرنشان کرد که بعد از جام جهانی من این افتخار را داشتم که علی کفاشیان رییس فدراسیون فوتبال ایران از من به عنوان سرمربی تیم ملی مجددا دعوت به عمل آورد . این در حالی بود که حمایت های خوب هواداران و اعتماد اکثر بازیکنان به من مرا برای ادامه همکاری بیشتر ترغیب کرد. واقعا برای من دلگرم کننده بود که این دعوت و همکاری را پذیرفتم .

وی افزود : اما بعد از دعوت و پذیرش آن از سوی من داستان و سناریو به خوبی برای ما رقم نخورد و پس از آن هیچ حمایتی از تیم ملی نشد و همچنین حمایت مالی نیز از تیم به عمل نیامد و این واقعیتی بود که ما با آن روبرو شدیم .

کی روش گفت : واقعیت این بود که ما نمی توانستیم کاری انجام دهیم و تنها مجبور بودیم یک به یک اردوها را لغو کنیم . دیداردوستانه ای هم که نداشتیم و من به اجبار در اردوی آفریقای جنوبی سه دیدار مختلف را از طریق ارتباطات خودم برای تیم ملی شکل دهم و در پرتغال نیز همین کار را کردم و حتی تیم فلسطین هم تصمیم گرفت که با ما بازی نکند.

وی ادامه داد : حالا می خواهم خیلی متفاوت حرف بزنم . همه مربیان و مدیرانی که در فوتبال ایران هستند با مشکلاتی که مطرح شد ، دست و پنجه نرم می کنند .ولی همیشه صحبتی که با بازیکنان دارم این است که باید قبول کنیم قطر ، امارات و تیم های دیگر منابع مالی خوبی دارند که از آن استفاده می کنند اما این هیچ دلیلی بر آن نیست که ما ضعیف باشیم بلکه این مسئله باید به ما روحیه بدهد و ما را هر روز قوی ترکند. همیشه می گویم که من هیچ توجیهی را قبول ندارم و تمام این مشکلات باید چالشی باشد که ما را تبدیل به یک تیم قدرتمند و بهتر کند.

شک ندارم تمام آنهایی که در فوتبال ایران هستند کم و بیش با این مشکلات مواجه هستند.

وی خاطرنشان کرد : برای همین هم فکر می کنم وقتی همه ما افرادی هستیم که جزو یک خانواده ایم، پس بهتر است تا مشکلات فوتبال را پیدا کنیم و برای آنها راه حل پیدا کنیم.

وی با اشاره به این که تمامی افراد حاضر در فوتبال مشکلات تیم ایران را درک و به بازیکنان افتخار می کنند، گفت: در 3 دیدار مرحله گروهی اوج حمایت هواداران را از تیم ایران شاهد بودیم و در مقابل عراق نیز با وجود یک بازیکن کمتر با شجاعت بازی کردیم.

کی روش گفت: آرزویم این بود که با ایران در جام ملت های آسیا به مقام دست یابیم که این مساله عملی نشد و یقین کنید که هیچ فردی به اندازه بازیکنان، کادر فنی و هواداران فوتبال ایران از این موضوع ناراحت نیستند.

سرمربی تیم فوتبال ایران ادامه داد: در دیدار با عراق زنجیری بر دستان تیم ایران زده بودند. این واقعیت فوتبال است و شادی برای برنده هاست که ما بنابر دلایلی نتوانستیم برنده باشیم.

وی افزود: با وجود این شکست توانستیم احترام را از سوی رسانه های استرالیایی، هواداران و همه و همه را به دست آوریم. وقتی هواداران خودشان را در قالب یک تیم تصور می کنند به خاطر این است که غرور ملی و انگیزه ای که هواداران داشته اند برآورده شده است.

کی روش ادامه داد : باید در مورد چند بازیکن تیم ملی جملاتی را بگویم که الگوی خوبی از خودگذشتگی و شجاعت را به جای گذاشتند.

سرمربی پرتغالی تیم ایران گفت: کاپیتان ما 149 بازی را در تیم ملی انجام داد که یک دستاورد به حساب می آید و هر چند عدد و رقم مهم نیستند بلکه مهم الگویی است که او برای بازیکنان جوان به جای گذاشت، ضمن اینکه در جام ملت های آسیا 10 جوان را به تیم ملی اضافه کردم که وریا غفوری، رامین رضاییان، مرتضی پورعلی گنجی، وحید امیری، علیرضا جهانبخش، سروش رفیعی و سردار آزمون از جمله آنان هستند.

وی گفت: بدون مقام به خانه بازمی گردیم ولی بازگشت ما به خانه با یک دستاورد همراه است. نباید اکنون به مانند جام جهانی عمل کنیم که زمان را از دست بدهیم و باید در مورد آینده فوتبال ایران و بازیکنان جوان در تیم ملی صحبت کنیم.

کی روش با اشاره به اینکه تیم ایران چهار مسابقه عالی را در جام ملت ها پشت سرگذاشت ، ادامه داد: بحرین را که رقیب سنتی ایران است به راحتی شکست دادیم. قطر را از جام بیرون فرستادیم و اماراتی که ژاپن را حذف کرد از پیش روی برداشتیم.

وی افزود: در دیدار دشوار مقابل عراق حدود 80 دقیقه 10 نفره بودیم و دو مرتبه بازی باخته را جبران کردیم.

کی روش در پاسخ به سوالی در مورد این که آیا تمایل دارد با تیم ملی ایران ادامه دهد یا نه گفت : من این سوال را با توجه به علاقه شخصی خودم پاسخ نمی دهم چون این اشتباه است . فکر می کنم باید به سمتی برویم که فوتبال در مسیر مدرنیته شدن قرار گیرد. در چهار سال گذشته همیشه سعی کردم که آرامش خود را حفظ و سکوت کنم. حتی در مورد خیلی از مسایل که در مورد من غیر محترمانه عنوان شد، هیچ حرفی نزدم و فقط جاهایی صبحت کردم که مربوط به منافع مستقیم تیم ملی می شد.

وی افزود :عده ای فکر می کردند شخص کارلوس کی روش که سکوت کرده نشانه ای از ترس و ضعف او است. اما این افراد دچار سوءتفاهم و اشتباه شده اند. باید به آنها بگویم که آدم خودشان را پیدا کنند و دیگر کافی است.

وی ادامه داد : بعضی از افراد در طول این مدت به تیم لطمات بسیاری به طور مستقیم وارد کردند به عنوان مثال وقتی تیمشان در باشگاه می باخت به بازیکنان تیم ملی نسبت می دادند و با این کار به اعتماد به نفس بازیکنان لطمه زدند. آقای قلعه نویی رهبری این تخریب را از قبل از جام جهانی بر عهده گرفت. واقعا چه چیزی از این کار به دست می آورید ؟ هیچی .

کی روش خاطرنشان کرد : دقیقا برعکس آن ، ما مربیان باید در کنار هم باشیم تا بتوانیم راهکاری برای این مشکلات پیدا کنیم. وی ( قلعه نویی ) وقتی خودش نمی خواهد علیه تیم ملی صحبت کند دستیاران خود یا پزشک تیم یا فیزیوتراپ و یا مدیرعامل پیشین باشگاه را برای صحبت علیه تیم ملی انتخاب می کند.

وی گفت : همچنین حمید درخشان علیه تیم ملی حمله کرد و کاملا با بی احترامی کردن به تیم ملی و با گفتن اینکه عراق را باید با اختلاف می بردیم و کی روش باید برود ، به شخصیت تیم ملی ضربه زد.

کی روش افزود : اگر همکاران مربی من فقط نقطه نظر مقابل من دارند باید آن را مطرح کنند ولی وقتی این کار را انجام می دهند بهتر است با دستکاری واقعیت و لطمه زدن به واقعیت نباشد.

وی گفت که زمان آن رسیده است که بگویم بس است دیگر، کافی است. ببینید با کاپیتان تیم ملی ، آندو و بازیکنان استقلال چه کردند و چه ضربه ای به آنها وارد کردند که آنها در تیم ملی عملکرد بدی داشته باشند.

وی با انتقاد از صحبت های سرمربی پرسپولیس گفت: حمید درخشان چه فکری می کند که به خودش اجازه می دهد در مورد تیم ملی حرف بزند. تا جایی که می دانم در سال 1986 (1366 شمسی) او با دیگر بازیکنان علیه تیم ملی اعتصاب کرد. وی سرمربی داماش گیلان، شاهین بوشهر و سایر تیم هایی است که به لیگ یک رفته اند و پرسپولیس نیز در 10 بازی خود 4 بازی را باخته است. حالا او با این رزومه از تیم ملی فوتبال انتقاد می کند که تیم ملی تهاجمی نیست.

وی افزود: درخشان در بزرگترین باشگاه ایران مربیگری می کند اما فقط یک ممیز دو گل ( 1،2 گل ) تیمش توانسته در هر دیدار گل به ثمر برساند. وی و قلعه نویی چگونه به خودشان اجازه می دهند در مورد تیم ملی صحبت کنند. آنها از حمایت های مالی فدراسیون استفاده می کنند اما چه دستاوری برای کشور و باشگاه خود داشته اند.

سرمربی تیم ملی ایران ادامه داد: به حرفهای آنها احترام گذاشته ام و امیدوارم آنها نیز به حرفهای من احترام بگذارند چون بسیار ساده همه چیز را بیان کرده ام. با همه احترامی که به این مربیان می گذارم به آنان می گویم که بهتر است تمرکزشان را به روی کار خود و گرفتن نتیجه بهتر برای باشگاه و هواداران بگذارند.

کی روش اظهار داشت: اعتقادم این است که فوتبال ایران باید تغییر کند و حال این تغییر از مدیران و سرمربیان باید شروع شود و حتی من هم باید تغییر کنم. به خصوص تعدادی از افرادی که به دنبال پایین کشیدن فوتبال ایران و مطرح کردن خودشان هستند.

وی با اشاره به اینکه هیچگاه آرزوی شکست یک مربی را نداشته است، گفت: پدر من هم مربی فوتبال بود و می گفت هر روز در یکی از نیمکت ها به دلیل شکست، اشک می ریزند. پس هیچگاه برای حریفم آروزی بدی ندارم و حتی وقتی دیداری را می برم، می دانم که خانواده تیم حریف گریه می کند.

کی روش افزود: این آقایان (قلعه نویی و درخشان) استحقاق هیچ جایگاهی را در فوتبال ایران ندارند و حقشان این نیست که به روی نیمکت بنشینند. به دلیل اینکه این دو نفر مسوولیت هایی دارند که شک ندارم قبیله ای پشت سر آنها است.

وی در مورد انتشار اخباری مبنی بر استفاده یکی از بازیکنان تیم ملی عراق (علا عبدالزهرا) از مواد نیروزا، گفت : تاجایی که می دانم در فوتبال ایران در مورد این مساله ، فردی کاری انجام نداده است. وقتی ریو فردیناند و بن جانسون دوپینگ کنند اینها ستاره های ورزش هستند و در جهان این خبر منعکس می شود و حال اگر شخصی به نام الزهرا یا کارلوس کی روش دوپینگ کند کسی چه اهمیتی می دهد و مطمئنا پشت گوش می اندازند.

وی در مورد اشتباهات داور استرالیایی اظهار داشت: فرناندو دوسانتوز و بنجامین ویلیامز داوران دیدارایران و عراق در کنفدراسیون آسیا دارای پرونده هستند. حتی شبکه فاکس در استرالیا به این موضوع که ویلیامز از داوری محروم شده بود اشاره کرد.

کی روش گفت: دیروز به من گفته بودند که اگر می خواهید ویلیامز با شما کاری نداشته باشد چیزی در موردش نگویید و گرنه او به دنبال انتقام است. برایم جالب است که حتی مارک بوسنیچ نیز به عنوان مفسر از عملکرد داور هموطن خود انتقاد کرد.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.