دولت جدید عربستان با انگیزه فشار به رقبای سیاسی و حفظ سهم در بازار جهانی نفت، از سیاست کاهش قیمت ها حمایت کرده و تمایلی ندارد که در کوتاه مدت در این سیاست تجدید نظر کند.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا، پس از حمایت دولت عربستان از حفظ سقف تولید اوپک و در نیتجه کاهش بی سابقه قیمت نفت خام، برخی تحلیل گران اظهار امیدواری کرده بودند که با درگذشت پادشاه عربستان و تغییر هیات حاکمه این کشور، قیمت ها روند صعودی در پیش بگیرد.

اما برخلاف پیش بینی این گروه از کارشناسان، اعلام خبر فوت پادشاه بزرگترین صادرکننده نفت دنیا، تغییر چشمگیری در قیمت نفت خام ایجاد نکرد و حتی مرز قیمت 50 دلار نیز شکسته نشد.

قیمت نفت برنت دریای شمال در پایان معاملات روز جمعه، ٢٧ سنت بالا رفت و به ٤٨ دلار و ٧٩ سنت برای هر بشکه رسید، اما بهای نفت دبلیو تی آی آمریکا ٧٢ سنت کاهش یافت تا در نهایت در سطح ٤٥ دلار و ٥٩ سنت برای هر بشکه تثبیت شود.

فاتح بیرول رییس سازمان بین المللی انرژی در خصوص تاثیر درگذشت پادشاه عربستان بر قیمت نفت، اظهار داشت: قیمت جهانی نفت با مرگ ملک عبدالله شاه عربستان افزایش چندانی نمی یابد.

وی که در حاشیه اجلاس اقتصادی داووس سخن می گفت، خاطرنشان کرد: از آنجا که سیاست های نفتی عربستان با مرگ ملک عبدالله تغییر نمی باید، از این رو قیمت جهانی نفت نیز با این رویداد داخلی، تغییر چندانی نخواهد کرد.

فهد ناظر تحلیلگر سیاسی سابق سفارت عربستان سعودی در واشنگتن در خصوص مواضع نفتی پادشاه جدید این کشور گفت: تصور نمی کنم که عربستان سعودی تغییر عمده ای در سیاست های طولانی مدت نفتی خود انجام دهد.

تام کلوزا تحلیلگر ارشد انرژی موسسه اویل پرایس اینفورمیشن در این خصوص، گفت: تمام اقدامات وزیر نفت و خاندان سلطنتی عربستان در ٧٥ روز گذشته حاکی از سیاست این کشور برای حفظ میزان صادرات خود است.

عربستان سعودی ١٦ درصد از ذخایر شناخته شده نفتی دنیا را در اختیار دارد و به دلیل سطح تولید بالای خود، از تاثیرگذاری عمده ای بر سیاست های اوپک و بهای نفت برخوردار است.

این تاثیرگذاری به حدی است که اعضای اوپک بحثی با وجود افت بیش از ٥٠ درصدی بهای نفت، به دلیل مخالفت عربستان نتوانستند بر سر کاهش سقف تولید خود به توافق برسند.

اگرچه کاهش قیمت نفت خام فشار زیادی به کشورهایی مانند روسیه و ایران وارد کرده و موجب کسری بودجه آنها می شود، اما تاثیر منفی کاهش قیمت ها بر اقتصاد عربستان سعودی را نیز نمی توان نادیده گرفت.

طولانی شدن روند کاهش قیمت ها موجب می شود که عربستان بخش عمده ای از ذخایر ارزی خود را از دست داده و با مشکلات اقتصادی بیشتری مواجه شود.

به عقیده کارشناسان، عربستان سعودی نمی تواند قیمت نفت را برای همیشه پایین نگه دارد، زیرا برای ایجاد تعادل در بودجه خود، دست کم به قیمت 100 دلار در هر بشکه نفت نیاز دارد و با توجه به پتانسیل آشوب و ناآرامی در این کشور، قادر نیست به مدت طولانی با کسری بودجه ادامه دهد.

اگرچه تحلیلگران پیش بینی می کنند که با حفظ قیمت نفت خام در محدوده 50 دلار، دولت عربستان ضرر سنگینی را متحمل می شود، اما به نظر می رسد که دولت جدید عربستان، در حال حاضر به دلایل سیاسی و همچنین افزایش سهم در بازار جهانی نفت، در کوتاه مدت، تمایلی به تجدید نظر در سیاست نفتی خود ندارد.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.