به گزارش جماران، با فوت ملک عبدالله، پادشاه جدید عربستان، سیاست این کشور نسبت به ایران و سایر مسایل منطقه‌ای تغییری خواهد داشت؟

از ایشان در مدت ولیعهدی‌شان موضع‌گیری‌ای که بر مبنای آن بتوان نظریاتش را در مورد سیاست داخلی و خارجی مثل ایران و سوریه و... تحلیل کرد، دیده نشده است. بنابراین نمی‌توان نکته دقیقی در این زمینه بیان کرد. اما فکر می‌کنم سیاست‌ سعودی‌ها به همان روال گذشته ادامه خواهد داشت. به طور کلی عربستان باید به این نتیجه برسد که یک‌سری سیاست‌هایش در منطقه، سیاست‌های درستی نیست. مثلا عربستان از حامیان اصلی داعش بود اما به مرور زمان متوجه شدند که این سیاست درست نیست و حداقل الان دیگر مثل گذشته از آنها حمایت نمی‌کنند و به ائتلاف غرب پیوسته‌اند. در مورد بقیه سیاست‌های عربستان، فکر می‌کنم به مرور زمان به این نتیجه خواهند رسید که سیاست‌های مناسبی برای خود عربستان و کشورهای اسلامی نیست. بنابراین احتمال اینکه تغییراتی در آن دیده شود، وجود دارد.
قرار است آقای ظریف برای مراسم درگذشت ملک عبدالله، به عربستان برود. این سفر می‌تواند سرفصلی برای پایان سرمای روابط باشد؟
به نظر من این سفر، کار مثبت و خوبی است. همیشه این‌گونه مسایل که ظاهر سیاسی ندارد و بیشتر جنبه انسانی و اخلاقی دارد، در سیاست خارجی فرصت‌هایی ایجاد می‌کند. معمولا سعی می‌شود از این ظرفیت‌ها استفاده شود و زمینه یک‌سری کارهای سیاسی در آینده فراهم شود. با توجه به اینکه قبلا هم آقای سعود الفیصل دعوتنامه‌ای برای دکتر ظریف ارسال کرده بود، حضور در این مراسم نشانه خوبی است که عیانگر قصد ایران برای بهبود روابطش با عربستان در آینده است. این پیام‌ها و اقدامات می‌تواند موثر باشد و روی طرف مقابل تاثیر مثبتی خواهد داشت.
آیا این سفر می‌تواند بهانه جدیدی برای منتقدان وزارت خارجه باشد؟
وزارت خارجه باید وظایف خودش را انجام دهد و بر مبنای آن چیزی که به صلاح مملکت بوده و فکر می‌کند منافع کشور در آن است عمل کند. حالا ممکن است یک عده مخالف باشند، اما وزارت خارجه کارش را انجام می‌دهد. واقعیت این است که گسترش روابط بین دو کشور اسلامی به نفع جهان اسلام است و باید در این جهت اقدام شود.

منبع: شرق

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.