دو سال اخیر شمار کنسرت های موسیقی که نسبت به دوران مشابه پیشین لغو شده، به مراتب افزایش یافته و نکته مهم اینکه بسیاری از کنسرت های لغو شده دارای مجوز بوده اند و مسئولان معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد نتوانسته اند از مجوزهایی که صادر کرده اند، دفاع کنند.

لغو کنسرت های موسیقی تقریباً عادی سازی شده و روزی نیست که خبری درباره لغو یک کنسرت موسیقی شنیده نشود و در مقابل در شرایطی که معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تلاش می کند، شرایط را عادی جلوه دهد و مدت طولانی است که سیاست سکوت را در پیش گرفته، هنوز تعامل پنهان برای رفع این چالش ها نتیجه بخش نشده و این بار کنسرت همایون شجریان به دلیلی جالب لغو شد!

به گزارش «تابناک»، چالش برگزاری کنسرت های موسیقی همواره وجود داشته و حتی در دوران دولت های نهم و دهم ـ که بیشترین مراعات و همراهی با آن ها در حوزه فرهنگ از سوی نهادهای تأثیرگذار صورت می پذیرفت ـ نیز برخی از کنسرت ها در دقیقه نود مجوز می گرفتند و یا همان مجوز دقیقه نودی نیز صادر نمی شد و لغو می شدند؛ اما کمتر کنسرتی بود که مجوزهای لازم را دریافت کند و در نهایت برگزار نکند.

در دو سال اخیر اما شمار کنسرت های موسیقی که نسبت به دوران مشابه پیشین لغو شده، به مراتب افزایش یافته و نکته مهم اینکه بسیاری از کنسرت های لغو شده دارای مجوز بوده اند و عدم صدور مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نقش حداقلی در لغو کنسرت ها داشته است. در دوره جدید، مسئولان معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد نتوانسته اند از مجوزهایی که صادر کرده اند، دفاع کنند و تنها در موارد نادری نظیر کنسرت لیان در بوشهر، قائله به نفع اهالی موسیقی تمام شده است.

در دو سال اخیر، تعداد کنسرت های لغو شده به بیش از 20 کنسرت می رسد اما لغو کنسرت های موسیقی لیان در شیراز، کنسرت سیروان خسروی در بوشهر، کنسرت عماد طالب زاده در اراک، کنسرت شهرام ناظری در نیشابور، کنسرت گروه آرون در مشهد، کنسرت گروه عرفان در اصفهان و کنسرت محسن یگانه در ارومیه و همچنین اتفاقاتی در جریان کنسرت سالار عقیلی و عالیم قاسم اف، هنرمند مطرح آذربایجانی که در همین چند مدت اخیر رخ داده، نگرانی ها را افزایش داده است.

حال خبر می رسد، کنسرت «چرا رفتی؟» همایون شجریان نیز که قرار بوده دوباره در تالار وزارت کشور برگزار شود، به دلیل عجیب و غیرمنتظره ای لغو شده است!

بنا بر اظهارات تهیه کننده این کنسرت، قرار بود اجرای کنسرت «چرا رفتی» هشتم بهمن ماه در تهران برگزار شود که به رغم عقد قرارداد کتبی و پرداخت کامل هزینه سالن از چند ماه گذشته، این روز توسط سالن وزارت کشور به برنامه دیگری اختصاص داده و کنسرت لغو شد تا این ابهام پیش آید که آیا لغو کنسرت نیز ارتباط معناداری با اتفاقات اخیر داشته یا تنها وزارت کشور سالنش را احتیاج داشته است؟!

سخنگوی وزارت ارشاد در این باره گفته است: «ما همیشه متذکر شده ایم که اداره های فرهنگ و ارشاد اسلامی در استان ها قبل از صدور مجوز برای کنسرت ها باید هماهنگی های لازم را برای این کار با شورای تأمین استان انجام دهند تا در صورت صادر شدن مجوز، هیچ مانعی وجود نداشته باشد... انتظار می رود، وقتی هماهنگی ها انجام شد، مسائل دیگری مطرح نشوند و آن هایی که دغدغه مسائل فرهنگی را دارند، پیش از صدور مجوز، نگرانی هایشان را مطرح کنند ».

در همین حال، سردار احمدی مقدم، فرمانده نیروی انتظامی نیز چندی پس از وقایعی که در بوشهر رخ داد، در مورد کنسرت های موسیقی تأکید کرد: «اگر در شهری مجوز برگزاری کنسرت ـ هرچند بر خلاف تشخیص عده ای از مردم ـ داده شد، نیروی انتظامی از تصمیم قانونی حمایت می کند و کسی حق برهم زدن چنین مراسمی را ندارد » و در این زمینه اتمام حجت کرد که اگر نقدی نیز وجود دارد، از راه قانون اقدام شود.

با این حال، ظاهراً بخشی از اتفاقات پیرامون لغو کنسرت ها به دلیل ناهماهنگی نهادهای متولی در این حوزه رخ داده و در همین راستا، تدوین شیوه نامه ای مشترک میان نیروی انتظامی و دفتر موسیقی در دستور کار قرار گرفته تا چالش ها در این زمینه به حداقل برسد و لغو کنسرت ها به اتفاقی نادر بدل شود؛ اما آیا این شیوه نامه در نهایت اجرایی می شود و آثارش نمایان خواهد شد؟ آیا در این شیوه نامه نقش دیگر نهادهای تأثیرگذار در لغو کنسرت ها در نظر گرفته می شود؟ باید دید این سازوکار تازه، چه فرجامی خواهد داشت.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.