گفته ای کوتاه اما بسیار هنگفت: 22 میلیارد دلار در 17 ماه از کشور خارج شد.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا، از ضرب و تقسیم 22 میلیارد دلار در بازار خیابانی که هر دلار برابر با حدود 35000 ریال است و تعیین سهم سرانه خودمان بگذریم که اصلا کار ما و حدود 99 درصد ملت ایران نیست.


اما اسحاق جهانگیری حرف های دیگری هم گفت که این داغ را بسیار بیشتر کرد تا داغ های سه هزار میلیاردی و 12 میلیاردی و خیلی قبل تر ها هم پرونده «فاضل خداداد» را از یاد ببریم.

معاون اول رییس جمهوری که پیش تر از هزینه کرد خارج از قانون حدود 300 میلیارد دلار درآمد نفتی 800 میلیاردی در سال های قبل از دولت یازدهم سخن گفته بود، دیروز (شنبه) ما را بیشتر داغدار کرد و افزود: با وجود اعلام سیاست واگذاری فروش نفت به بخش خصوصی در دولت گذشته، اما هیچگاه فروش نفت به بخش خصوصی واقعی سپرده نشد و این در شرایطی بود که 2 میلیارد و 700 میلیون دلار کشور در اختیار فردی به نام بابک زنجانی قرار گرفت که معادل این پول، یا نفت یا پول به او دادند که بین پیمانکاران فروش نفت توزیع کند.

همین یک گفته کافی بود تا گیج و منگ شویم و به دیگر گفته های هنگفت جهانگیری توجه نکنیم، اما یکی از حاضران که از شنیدن این ارقام کمتر «هنگ» کرده بود، سخنان معاون اول رییس جمهوری را بازگویی کرد تا ما را داغدارتر کند.

جهانگیری در چهل و سومین نشست فعالان بخش خصوصی هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران گفت: اگر این پول به خزانه برنگردد، روسیاهی آن برای کشور باقی خواهد ماند، زیرا مردم منتظرند خبرهای بازگشت این پول به خزانه را بشنوند.

وی تصریح کرد: تا این لحظه که نزدیک به یک سال از دستگیری او می گذرد، ما به عنوان دولت چیزی عایدمان نشده است. این پول در جایی است که باید به بیت المال برگردد.

معاون اول رییس جمهوری افزود: براساس تدبیر دولت گذشته و برای کنترل قیمت ارز، میلیاردها دلار از پول کشور را در قالب حواله یا پول نقد به صرافی های دوبی و استانبول فروختند و ظرف 17 ماه، 22 میلیارد دلار پول کشور به خارج صادر شد، در حالی که این رقم بسیار تعجب آور است.

سخن معاون اول که به فرار 22 میلیارد دلار نفتی از ایران به مقصد دوبی و استانبول رسید، دیگر ترجیح دادیم برای سلامت مغز «فوق هنگ کرده» و قلب خود، از ادامه سخنان معاون اول رییس جمهوری خیلی زود عبور کنیم و باز مشغول ضرب و تقسیم شویم که به نتیجه زیر رسیدیم که هر ماه نزدیک به یک میلیارد و 300 میلیون دلار پول بی زبان از تهران به مقصد دوبی و استانبول مهاجرت بی بازگشت کرده است.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.