یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به شرایط اقتصادی کشور و کاهش شدید قیمت نفت دولت باید هرچه سریعتر یارانه اقشار پردرآمد را حذف کند.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا، محمدحسن دوگانی اظهار داشت: بسته شدن بودجه با نفت72 دلار و کاهش قیمت جهانی نفت به زیر 54 دلار در 6 ماهه دوم سال مشکلات را بیشتر کرده و اتفاق خاصی در بهبود اقتصاد نخواهد افتاد ضمن اینکه وضعیت6 ماهه اول سال جدید هم بهتر از الان نخواهد بود.


وی با اشاره به بحث تحریم ها و عدم کارایی قیمت نفت برای اقتصاد، ادامه داد: منابع بودجه سال های 93و 94 با کاهش شدید روبروست و یک سوم بودجه 94 یعنی حدود 73 هزار میلیارد تومان آن پیش بینی شده از نفت است که اگر قیمت نفت همچنان کاهشی باشد همین 73 هزار میلیارد تومان هم تحقق پیدا نخواهد کرد.

دوگانی اضافه کرد: بنابراین با توجه به این شرایط حذف اقشار پردرآمد از یارانه بهترین حربه دولت برای جبران کاهش کسری بودجه و همینطور کاهش وابستگی به نفت خواهد بود.

نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در شرایطی که برای اجرای طرح های عمرانی و زیرساختی کمبود منابع داریم چرا باید منابع کلان کشور قطره قطره در سراسر کشور پخش شود در حالی که بسیاری از افراد جامعه به مبلغ ناچیز45 هزار تومان نیازی ندارند.

این کارشناس اقتصادی گفت: الان ماهانه 4 هزار میلیارد تومان یارانه پرداخت می شود درحالی که می توان به راحتی حدود50 درصد آن را حذف کرد که ماهانه 2 هزار میلیارد تومان و سالانه 24 هزار میلیارد تومان صرفه جویی می شود که دقیقا بیشتر از نصف بودجه عمرانی کشور است.

دوگانی با اشاره به عدم امکان افزایش مالیات برای جبران کمبود منابع، افزود: همچنین خشکسالی های اخیر هم نیاز کشور به تامین زیر ساختها را افزایش داده به گونه ای که تامین آب کشور منابع مالی مناسب می خواهد و از طرفی هم نمی توانیم روی قیمت نفت حساب باز کنیم بنابراین دولت باید برای صرفه جویی و تامین منابع نسبت به حذف یارانه پر درآمدها سریعتر اقدام کند.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.