امام خمینی(ره) آقا مجتبی تهرانی را مامور جمع آوری فتاوا و تنظیم اولین نسخه از رساله عملیه و مناسک حج خویش گردانید که در همان ایام به چاپ رسید و در دسترس مقلدان قرارگرفت.

دو سال است که دیگر درس های آقامجتبی برگزار نمی شود و آنان که به صحبت های گرم و آرام او خو کرده بودند، اینک دل به نوارها و فیلم های او خوش می کنند.

به گزارش جماران، دو سال است که دیگر درس های آقامجتبی تهرانی برگزار نمی شود و آنان که به صحبت های گرم و آرام او خو گرفته بودند، فقط دل به نوارها و فیلم های او خوش می کنند ولی چه سود که هیچ چیز جای استاد را پر نمی کند.

همانگونه که حضرت آیت الله خامنه ای در پیام تسلیت خود فرمود، ارادتمندان و جوانان از مجالس پر فیض و درس های سازنده ی این معلم اخلاق بهره می بردند و انصافا مباحث اخلاقی آقا مجتبی سرلوحه ای برای زندگی بسیاری از مومنان تهران بود و اینگونه بود که با رفتنش، سالکان کوی حقیقت و رهروان راه طریقت عزادار شدند و جای خالی او را در شب های ماه مبارک رمضان و ماه محرم به نظاره می نشینند.

آیت الله علی اکبر رشاد نیز که 30 سال در محضر این فقیه و عالم ربانی در مباحث فقهی، اصولی و اخلاقی تلمذ کرده می گوید: از ایشان در حدود 30 سال دروس اخلاق و عرفان و سلوک باقی مانده و این مجموعه از حدود دو دهه پیش به بنده سپرده شد تا در تدوین آن نظارت داشته باشم و مجموعه کتاب های اخلاقی آیت الله آقامجتبی به بیش از 30 جلد است که بحث های سلوکی این استاد اخلاق بیش از 20 جلد خواهد بود.

رییس شورای حوزه های علمیه استان تهران از علاقه مندان به مباحث اخلاقی خواست تا همچنان ارتباط خود را از طریق مراجعه به آثار آقامجتبی حفظ کنند و تاکید کرد: آیت الله آقامجتبی اسوه و الگویی برای همه بود و امیدوارم همواره نصب العین علاقه مندان و مردم باشند و سعی کنند برداشتی را که از ایشان دارند در خودشان محقق کنند.

هنوز خنده های ملیحانه و آرام استاد در گوش شاگردان است که گویی پس از بیان حدیث و روایت به درجه ای از اطمینان دست می یافت و همیشه مطالب بلند عرفانی و اخلاقی را در ساده ترین جملات بیان می کرد تا مبادا تشنگان سلوک الهی که از قشرهای مختلف مردم هستند از فیض درک معارف معصومین(ع) محروم بمانند.

حجت الاسلام رضا قاسمی مدیر مدرسه امام رضا(ع) گفت: آیت الله آقامجتبی تهرانی در ابعاد مختلف سرآمد بود و با وجود این که یک مجتهد جامع الشرایط بود ولی در عین حال در مباحث غیرفقهی نیز به صورت فقیهانه وارد می شد و در مسائل اخلاقی نیز اجتهاد گونه بررسی می کرد و به همین دلیل طلبه ها و دانشجویانی که اهل دقت بودند و تلاش می کردند تا مطالب دینی را به صورت عمیق بیاموزند؛ به محضر وی می آمدند و در جایی دیگر قانع نمی شدند.

قاسمی در ادامه به طلاب و دانشجویان توصیه کرد تا از مطالب علمی و اخلاقی این عالم عامل ربانی بهره مند شود و افزود: در طول 30 سال که در حوزه هستم با بسیاری از علماء آشنا شدم ولی شخصیتی مانند آقامجتبی ندیدم که در مباحث اینقدر دقیق باشد و حتی در سیره عملی خود بسیار دقیق بود.

یکی از ویژگی های مباحث آقامجتبی اجتهاد و مرجعیت است که به گفته برخی از شاگردانش در مسائل اخلاقی نیز به صورت موشکافانه و استادانه وارد می شد.

تمام مباحث اخلاقی مرحوم آیت الله آقامجتبی تهرانی که به گفته آیت الله رشاد به شکل منظم منتشر شده در مناسبت های مختلف است که به عنوان نمونه می توان به تحلیل قیام عاشورا اشاره کرد که با عنوان سلوک عاشورایی در چهار دفتر منتشر شده است.

این مباحث که در حال و هوای عاشورای حسینی برای عزاداران بیان شده شامل تعاون و همیاری، امر به معروف و نهی از منکر، هجرت و مجاهدت و دین و دینداری است.

البته مجموعه های صوتی دروس اخلاق شامل مباحث حدیث پارسایی و قیام و انقلاب امام حسین (ع) از سوی دفتر حفظ و نشر آثار آیت الله آقامجتبی تهرانی در اختیار علاقه مندان و مشتاقان مباحث اخلاقی قرار می گیرد؛ هرچند مجموعه این آثار به صورت متنی، شنیداری یا دیداری نیز از پایگاه اطلاع رسانی این استاد در دسترس مردم دیندار سراسر کشور و فراتر از مرزهای جغرافیایی است.

جای خالی آیت الله آقامجتبی تهرانی نیز همچون بسیاری از عارفان و علمای اخلاق، پس از رحلتش عیان شد و گمنامی او نشانه ای برای سالکان مقام های عارفانه بود ولی هستند کسانی که همچون آقامجتبی از شهرت فرار کرده و در گوشه ای به هدایت و موعظه می پردازند و اخلاص خود را در گمنامی می جویند.

حجت الاسلام احمد واعظی رییس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم گفت: اگرچه آیت الله آقامجتبی تهرانی با شخصیتی که داشت و در شعاع وجودی خود یگانه بود ولی بحمدالله در جامعه ما علمایی وجود دارند که بتوانند نیازهای اخلاقی و معنوی مردم را برطرف کنند و امیدواریم جایگاه و منزلت این اساتید اخلاقی در قلوب مومنین و جوانان بارور شود.

حجت الاسلام علیرضا رجالی تهرانی به خبرنگار معارف ایرنا گفت: افرادی مانند آیت الله العظمی آقامجتبی تهرانی و سایر علمای اخلاق در میان سالکان و اهلش شناخته شده بودند و در زمان حیاتشان نیز از جلسات و راهنمایی های آنان استفاده می کردند، هرچند تا زمانی که زنده بودند در میان مردم بسیار گمنام و ساده می زیستند.

وی یکی از دلایل ناشناخته ماندن گوهرهایی مانند آیت الله آقامجتبی را در میان عموم مردم، دنیاگریزی و دوری آنان از شهرت دانست و گفت: کسانی مانند آقامجتبی چنین روحیه ای دارند و به محض اینکه از آنان تعریف می شود، اظهار ناراحتی می کنند و می توان گفت یکی از دلایل محبوبیت چنین افرادی و اضافه شدن مریدان علمای اخلاق پس از مرگشان اخلاص آنان است.

وی تاکید کرد: هرچند از دست دادن چنین بزرگانی، ضایعه ای برای مردم و کشور است، اما شناخت آنان پس از مرگ نیز برای بسیاری از مردم تاثیرگذار است و انگیزه ای می شود تا ضمن شناسایی سایر علما و اساتید اخلاقی، از وجود آنان برخوردار شوند.

این استاد حوزه و دانشگاه افزود: اخلاق، بستری اثرگذار است که باعث می شود دین پذیری مردم و جوانان افزایش یابد، از این رو نه تنها آیت الله آقامجتبی تهرانی که افرادی مانند آیت الله عبدالکریم حق شناس، احمد مجتهدی تهرانی و سایر علمای اخلاق، گرچه فقیه نیز بودند اما جنبه اخلاقی آنان باعث شد تا بسیاری از جوانان به سمت آنان جذب شوند.

آری، دو سال پیش تهران مسیحای خود را از دست داد و مردم مومن تهران را به ماتم نشاند ولی نه تنها در کلان شهر تهران که در ایران اسلامی، گمنامانی کوی دوست را می جویند و همچون ستارگانی که در تاریکی های شب، راه هدایت را به کاروانیان نشان می دهند؛ چراغی برای جویندگان معرفت به شمار می روند و وظیفه سالکان طریقت است تا خود را از چشمه های جوشان گمنامان معرفت سیراب کرده و به دنبال کوی دوست باشند که «طی این مرحله بی همرهی خضر مکن، ظلمات است بترس از خطر گمراهی».

آقامجتبی تهرانی متولد سال 1316 هجری شمسی در تهران، تحصیل در علوم دینی و حوزوی را از دوران کودکی آغاز کرد و با هدایت و ارشاد پدر بزرگوار خود، برای چهار سال به مشهد مقدس مهاجرت کرد.

این استاد اخلاق، پس از گذراندن دوره سطح به قم مهاجرت کرد تا در حوزه نوپای آن زمان حضور یابد و سطوح عالی دروس حوزوی را نیز به اتمام برساند که در این روزگار، محضر علمی بزرگانی چون حضرت امام خمینی(ره) ، مرحوم آیت الله‏العظمی بروجردی، آیت الله العظمی گلپایگانی و مرحوم علامه طباطبایی را درک کرد.

وی با نبوغ و پشتکار خود در جوانی به درجه اجتهاد رسید و مقبولیت علمی وی نزد حضرت امام خمینی(ره) به اندازه ای بود که حضرت امام به وی اجازه داد تا تقریرات درس بیع شان را جمع آوری کرده و به صورت یک اثر مستقل منتشر کند؛ در همین ایام، کتاب مکاسب محرمه حضرت امام و دو جلد رسائل اصولی ایشان را تنظیم و منتشر کردند.

پس از درگذشت آیت الله العظمی بروجردی، حضرت امام خمینی(ره) آقا مجتبی تهرانی را مامور جمع آوری فتاوا و تنظیم اولین نسخه از رساله عملیه و مناسک حج خویش گردانید که در همان ایام به چاپ رسید و در دسترس مقلدان قرارگرفت.

سه سال پس از تبعید امام خمینی (ره)، آقا مجتبی به نجف رفت ولی مدت زیادی طول نکشید که امام به ایشان امر کردند تا در تهران حضور داشته باشد و لذا در سال 1349 به ایران بازگشت.

حضرت آیت الله آقامجتبی تهرانی از آن زمان تا پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی به اقامه نماز جماعت در مسجد جامع بازار پرداخت و تدریس سطوح عالی خود را در مدارس علمیه تهران آغاز کرد و تربیت و هدایت مردم را به دست گرفت.

این مرجع تقلید، پس از سال ها تدریس برای شاگردان و طلاب حوزه علمیه و نیز برگزاری جلسات عمومی اخلاق برای سالکان طریق معرفت، در سیزدهم دیماه سال 91 به لقاء الله پیوست و مردم مومن و شاگردان وی پیکر این استاد اخلاق را در روز اربعین حسینی و پس از اقامه نماز میت به امامت رهبر معظم انقلاب از مدرسه عالی شهید مطهری تشییع کرده و در کنار حرم حضرت عبدالعظیم حسنی به خاک سپردند.

منبع: ایرنا

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.