لیست ارزان از متراژ کوچک‌ های تهران (+جدول)

از میان 2 میلیون و 500 هزار خانوار کم‌درآمد فاقد مسکن ملکی، بیش از 980 هزار خانوار زیر پوشش سازمان تامین اجتماعی هستند.

به گزارش جماران، نزدیک به 250 هزار خانوار زیر پوشش سایر نهادهای بیمه و بازنشستگی هستند. 400 هزار خانوار زیر پوشش نهادها و بنیادهای حمایتی هستند و 892 هزار خانوار زیر پوشش هیچ‌گونه نهاد بیمه‌ای و حمایتی نیستند، در صورتی که نرخ رشد درآمد خانوارها یکسان فرض شود و رشد، الگویی عدالت‌گونه داشته باشد و درآمد خانوارها نیز به طور متوسط2/5 درصد در سال رشد یابد، آن‌گاه در گزینه پایه رشد اقتصادی هر سال 64 هزار خانوار بر تعداد خانوارهای کم‌درآمد اضافه خواهد شد.

در طرح جامع مسکن برای مسکن‌دار شدن خانوار‌های کم‌درآمد برنامه‌های ویژه‌ای تدوین شده است از جمله تشکیل صندوق ضمانت دریافت تسهیلات بانکی؛ هدف از تشکیل این صندوق، فراهم آوردن امکان عرضه وام‌های مسکن ارزان و بلندمدت برای ساخت یا خرید مسکن جدید و ساکنان کم‌‌درآمد سکونتگاه‌های غیررسمی و بافت فرسوده برای ساخت، خرید، نوسازی و بهسازی و اجاره مسکن از طریق نظام بانکی است.

ایجاد نهاد برنامه‌ریزی مسکن اجتماعی از دیگر برنامه‌هایی است که در طرح جامع برای مسکن خانوارهای کم‌درآمد پیش‌بینی شده است. هدف از ایجاد این نهاد، پوشش گروه‌های کم‌درآمدی که امکان خرید مسکن ملکی را ندارند به‌طور عام و گروه‌های کم‌درآمد نیازمند حمایت اجتماعی به طور خاص است.

تشکیل بانک اطلاعاتی از برنامه‌‌های حمایتی و یارانه‌ای در بخش مسکن از جمله راهکارهایی است که در طرح جامع مسکن برای مسکن کم‌درآمد‌ها پیش‌بینی شده است. هدف این برنامه ایجاد فضای شفاف اطلاعاتی و کاهش هزینه‌های مدیریتی نظام یارانه‌ها در راستای بهینه‌‌سازی فرآیند تصمیم‌گیری است، همچنین تامین مسکن کارگران شاغل و مستمری‌بگیر زیرپوشش صندوق‌های تامین اجتماعی از دیگر برنامه‌های این طرح است.

احداث و عرضه مسکن استیجاری کارگری با هدف، تامین مسکن مستمری‌‌بگیران و کارگران شاغل زیر پوشش صندوق‌های تامین اجتماعی، اعطای وام‌های نوسازی مشروط به اجاره‌داری در بافت‌های فرسوده شهری باهدف تامین مسکن دهک‌های درآمدی 2 تا 5 و راه‌اندازی نهادهای محلی بهسازی و ارتقای تدریجی مسکن با هدف ساماندهی خانوارهای ساکن در سکونتگاه‌های غیررسمی از دیگر پیش‌بینی‌هایی است که برای مسکن‌دار شدن خانواده‌های کم‌درآمد پیش‌بینی شده است.

همچنین احداث و عرضه مسکن اجاره‌ای توسط بخش خصوصی که تامین مسکن دهک‌های درآمدی 3 تا 6 را پوشش می‌دهد و اعطای وام ودیعه مسکن اجاره‌ای به خانوارهای زیر پوشش نهادهای حمایتی و احداث و عرضه مسکن اجاره‌ای (با زیربنای کمتر از 75 مترمربع و متوسط 65 متر مربع) دیگر برنامه‌ ریزی‌هایی است که طرح جامع مسکن به آن توجه کرده است.

منبع: دنیای اقتصاد

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.