پزشکان در یک آزمایش جدید روی گوشت قرمز دریافتند که چگونه یک مولکول قند می‌تواند تاثیر سرطانی داشته باشد.

به گزارش جماران به نقل از ایسنا، تاکنون مطالعات متعددی در مورد سرطان‌زا بودن یا عدم سرطان‌زایی گوشت قرمز انجام شده اما اکنون متخصصان تغذیه در آزمایشی جدیدی مشاهده کردند نوعی مولکول قند موجود در گوشت قرمز می‌تواند با خطر ابتلا به سرطان مرتبط باشد.

متخصصان دانشکده پزشکی «سن دیگو» مطالعه‌ای را با هدف نشان دادن ارتباط بین مصرف گوشت قرمز و افزایش خطر ابتلا به سرطان انجام دادند. در این مطالعه نمونه‌هایی از مواد خوراکی معمول و رایج بررسی شد. یافته‌های بدست آمده تایید کرد گوشت قرمز حاوی میزان بالایی از یک نوع قند موسوم به «Neu5Gc» است که عامل بروز التهاب‌های سرطان‌زا در بدن شناخته شده است.

«آجیت وارکی» متخصص ارشد این مطالعه گفت: تاکنون همه شواهد در مورد ارتباط Neu5Gc با سرطان غیرمستقیم بوده اما این اولین بار است که عملکرد این نوع قند به طور مستقیم در انسان شبیه‌سازی شده است.

به گزارش ایسنا به نقل از ساینس ورلد ریپورت، در حالی که متخصصان پیش‌تر نیز کشف کرده بودند که نوع حیوانی قند Neu5Gc می‌تواند در بافت‌های انسان جذب شود، بررسی انجام شده روی موش‌ها هم حاکی از آن بوده که وقتی آن‌ها با این نوع قند تغذیه می‌شوند با نوعی التهاب روبرو خواهند شد. به علاوه در این موش‌ها احتمال تشکیل تومورها پنج برابر بوده و انباشت قند Neu5Gc در تومورها نیز مشاهده شده است.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.