پس از دستگیری شیخ علی سلمان، دبیر کل جمعیت الوفاق بحرین، اتحادیه اروپا و سازمان ملل اوضاع بحرین را نگران کننده دانسته و نسبت به این اقدام آل خلیفه واکنش نشان دادند و خواستار شفاف شدن علت دستگیری شیخ علی سلمان شدند.

به گزارش جماران به نقل از شفقنا، محمدعلی سبحانی، کارشناس مسایل بین الملل درباره علت نگرانی اتحادیه اروپا و سازمان ملل و همچنین وضعیت آینده بحرین، اظهار کرد: اکثریت مردم بحرین تحت تأثیر رهبران شیعه از جمله آقای شیخ علی سلمان هستند؛ در بحرین یک اقلیتی حکومت می کنند و اکثریت مطالباتی دارند که این مطالبات توسط حاکمیت بحرین پاسخ داده نمی شود، همین مسایل سبب بحران شده و سال های سال است که ادامه دارد.

کارشناس مسایل بین الملل ادامه داد: مطالبات اکثر مردم بحرین این است که موازین دموکراتیک که امروز مورد قبول همه مردم دنیا و مورد حمایت سازمان های بین المللی است، به رسمیت شناخته شود. همه بحران های اجتماعی همینطور هستند و اگر به دلیل اصلی بحران توجه نشود و برای آن راه حلی به وجود نیاید، این مشکل حل نخواهد شد، در بحرین هم همین مساله است، دولت بحرین تنها نیست، بعضی دولت های اقتدارگرا در منطقه از دولت بحرین حمایت می کنند و در عین حال بحرین به دلایل مختلفی از برخی جهت های غربی حمایت می کند.

او سرکوب و رفتار غیر منطقی و نادرست دولت بحرین را علت اصلی نگرانی اتحادیه اروپا و سازمان ملل دانست و افزود: سازمان های بین المللی مدعی دموکراسی هستند و از این موارد حمایت می کنند. اتحادیه اروپا و سازمان ملل بار اول نیست که در تحولات رخ داده سعی می کنند بر نقطه ای که افکار عمومی اروپا روی آن توجه دارند، دست بگذارند و تاکید کنند، بحث بحرین هم به همین شکل است. باید منتظر بود و دید، این کشورها چقدر پیگیر این تحولات هستند و به دولت بحرین فشار می آورند تا شیخ علی سلمان آزاد شود و حاکمیت بحرین برگزاری یک انتخابات آزاد را بپذیرد.

سبحانی در پاسخ به اینکه اگر آل خلیفه به دستگیری شیخ علی سلمان پافشاری کند چه خطری او را تهدید خواهد نمود؟ گفت: خطر همیشه در کمین دیکتاتورها و مستبدان است. هر دیکتاتور و مستبدی که به خواسته های مردم خود توجه نکند در معرض خطر است، بحرین هم همینطور است؛ در میان کشورهای منطقه، شیعیان دنیا، علمای شیعه فضای بسیار سنگینی علیه بحرین وجود دارد، اگر حکومت بحرین رفتار خود را اصلاح نکند، مشکل حل نخواهد شد، ممکن است حکومت بحرین مدتی با دیکتاتوری و استبداد ادامه دهد، اما یقینا این مشکل به زودی از یک نقطه دیگر خود را نشان خواهد داد. اکنون اخبار این است که در بعضی از مناطق منع رفت و آمد را اعمال می کنند، ولی تا ابد که نمی توانند این کار را انجام دهند و این مشکلی است که حل نخواهد شد.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.