دولت آمریکا روز سه شنبه بر خلاف روح توافقنامه موقت ژنو، تحریم هایی علیه 9 شخصیت حقیقی یا حقوقی ایرانی با ادعای تلاش آنها برای نقض تحریمهای امریکا علیه برنامه صلح آمیز هسته ای کشورمان اعمال کرد.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا، آمریکا این افراد را همچنین به حمایت از نقض حقوق بشر در ایران متهم کرده است.

مقامات وزارت خزانه داری آمریکا در بیانیه ای اعلام کردند این اقدام بخشی از تلاش ها برای اجرای تحریم های موجود همزمان با مذاکرات هسته ای با ایران است.

'دیوید کوهن' معاون وزیر خزانه داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی گفت: هرچند ما از اعمال تحریم های جدید مرتبط با موضوع هسته ای در حین مذاکرات حمایت نمی کنیم، اما در گفتار و عمل تصریح کرده ایم که به اجرای تحریم های موجود ادامه خواهیم داد.

بر اساس این بیانیه، تحریم های جدید شامل یک مقام ایرانی بانک آسیا، چهار شهروند ایرانی مقیم خارج، یک تبعه افغان و یک شرکت مستقر در دبی به دلیل نقش آنها در کمک به دولت ایران برای دستیابی به دلار و دو شرکت نرم افزاری ایرانی است.

در همین حال، ' لیندسی گراهام ' سناتور جمهوریخواه امریکا روز شنبه هفته جاری در جریان سفر به فلسطین اشغالی و هنگام شرکت در یک کنفرانس خبری با 'بنیامین نتانیاهو' نخست وزیر رژیم صهیونیستی گفت که مجلس سنای امریکا که اکنون تحت کنترل جمهوریخواهان است دور تازه ای از تحریم علیه ایران را در ماه ژانویه به رای خواهد گذاشت.

وی افزود: علاوه بر این، هر توافق نهایی بر سر برنامه هسته ای ایران پیش از برداشته شدن تحریمها باید به تصویب کنگره امریکا برسد.

بر اساس این گزارش، نتانیاهو نیز که در کنار سناتور امریکایی ایستاده بود، با 'خطرناک' خواندن ایران گفت:'آنچه مورد نیاز است، تحریم های بیشتر و قوی تر علیه ایران است.'

این در حالی است که 'باراک اوباما' رییس جمهوری امریکا گفته است که به بهبود مناسبات با تهران و به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته ای خوش بین است.

از سوی دیگر، 'محمد جواد ظریف' رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان بارها، اینگونه تحریم ها را مغایر با روح توافقنامه ژنو دانسته و هشدار داده است که اینگونه اقدامات راه رسیدن به توافق نهایی را پیچیده تر می کند.

ظریف در عین حال تاکید کرده که ایران تعهد دارد مذاکرات به سرانجام برسد.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.