رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام ضمن تقدیر از برگزار کنندگان همایش بزرگداشت حامیان نسخ خطی ابراز امیدواری کرد تا کنار تجلیل از بزرگان، برای تربیت جوانان دانشجو در جهت علمی تر کردن بهره برداری از نسخ خطی بیشتر و مناسب تر قدم برداشته شود.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا، آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی در پیامی به این همایش آورده است: نسخه های خطی، شناسنامه ای مستند از فرهنگ و تمدن ملت ها و نشان دهنده جایگاه مردم آن سرزمین در علم دانش است که ایران عزیز از این سرمایه عظیم در هر دو بعد ملی و اسلامی برخوردار است.

وی افزود: امروز به غیر از کتابخانه هایی که نسخ خطی دارند، بسیاری از خانه های مردم، محل نگهداری نسخه هایی است که نسل اندر نسل به آنها رسیده و از این سرمایه ارزشمند استفاده ای در حد نگهداری و افتخار می کنند و ای کاش نهضتی در کشور به راه بیفتد تا هر ایرانی هر نسخه خطی را که در اختیار دارد به مرکزی یا کتابخانه ای تحویل دهد تا تبدیل به سرمایه ای فرهنگی و اجتماعی عظیم در کشور شود.

در ادامه این پیام آمده است: افسوس دیگر هر ایرانی دلسوز فرهنگی درخصوص نسخه های خطی، فروش آنها به دلالان خارج از کشور است و در شگفتم که چگونه افرادی سودجو و ضدفرهنگ، راضی می شوند ماهیت فرهنگی و ادبی کشور خود را بفروشند در حالی که می دانند از شدت ارزش، بی قیمت هستند.

هاشمی رفسنجانی افزود: در یک بررسی، بخشی از نسخ ارزشمند خطی را مرواریدهای ارزشمند یافتم و خدا را شکر که در زمان مسوولیتم، سر و سامان بیشتر و مناسبتری گرفت و بعدها چاپ و انتشار نسخ خطی مجلس شورای اسلامی، به شیوه ای برای گسترش فرهنگ و ادب کشور تبدیل شد و تلاش برای حفظ و ترمیم اسناد کشور هم انجام شد.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: همایش بزرگداشت حامیان نسخ خطی، حرکاتی ارزشمند در جهت نهادینه کردن احترام به کسانی است که عمر خویش را در جهت بسط و گسترش فرهنگ ایران، شیعی و اسلامی صرف کردند و امسال به یاد شخصیت عالمی همچون آیت الله عزیزالله عطاردی برگزار می شود که بیش از 20 اثر در زبان عربی و 50 اثر از زبان فارسی از ایشان به جای مانده است.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.