آخرین وضعیت گورستان جدید پایتخت، انتخابات شورای عالی استان ها، پیگیری مصوبات شورای عالی شهرسازی و حضور رضازاده در شورای شهر تهران و ... از مهمترین محورهای نشست خبری مهدی چمران بود.

به گزارش جماران به نقل از مهر، مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران در نخستین نشست خبری خود به عنوان رئیس شورای شهر چهارم با اشاره به عملکرد سه ماهه شورا گفت: مشی شورا تغییری نکرده است و ما با همان سیاست ها در حال حرکت به سمت جلو هستیم.

وی ادامه داد: تعامل با مجلس و دولت ادامه دارد و کمیته های مشترکی بین کمیسیون های شورا و مجلس ایجاد شده و در دولت نیز کمیسیون ویژه ای مشکلات تهران و کلانشهر ها را بررسی می کند.

چمران با تاکید بر اجرای سیاست های مقاومتی در شورای شهر تهران گفت: نباید به راحتی پول ها را هزینه کرد و در شورای گذشته ما همیشه بودجه ای اضافه می آوردیم.

وی با اشاره آخرین وضعیت تغییر قانون شورا ها در دولت گفت: این قانون در کمیته های دولت در حال بررسی است و به نظر می رسد تا آخر سال نیز این بررسی ها به طول انجامد.

به گفته چمران در سه ماهه سال دوم شورای چهارم 53 مورد مصوبه عمومی، 57 مورد مصوبه باغات و 71 مورد نامگذاری انجام شده است.

نباید سبب ایجاد سردرگمی در شهروندان شویم
در ادامه این جلسه چمران در پاسخ به سوالی درخصوص سموم محصولات کشاورزی گفت: پالایش سموم کشاورزی را در دوره سوم آغاز کردیم زیرا اطلاعات درستی در این زمینه نداشتیم که نخستین نتیجه پالایش نتیجه مطلوبی نداشت و نشان می داد تاثیرات سموم در وضعیت خوبی نیست اما این پالایش فراگیر نبود و تنها در یکی از میادین انجام شده بود.

وی ادامه داد: نباید با اعلام نتایجی که کامل و دقیق نیست باعث دردسر و نگرانی شهروندان شویم و در حال حاضر منتظر نتایج بررسی های کمیسیون سلامت در این خصوص هستیم همچنین هر استانی مشکلات خاص خود را در این زمینه دارد و باید براساس پالایش های منطقه ای تولیدات و فرآورده های کشاورزی را پالایش کنیم.

ایده گورستان شرقی و غربی عملیاتی نشد

رئیس شورای شهر در ادامه در پاسخ به این پرسش که با توجه به اتمام مهلت شهرداری برای اعلام مکان جدید گورستان پایتخت آیا اقدامی در این زمینه انجام شده است گفت: شهرداری در حال بررسی این موضوع است اما به دلیل آنکه با اعلام آن زمین ها افزایش قیمت پیدا می کنند از اعلام آن خودداری می کند.

وی ادامه داد: متاسفانه ایده شورا در خصوص ایجاد گورستان های شرقی و غربی عملی نشد و هر مکانی که انتخاب می شد همسایگان آن اعتراض می کردند در حال حاضر در این زمینه به نتیجه خاصی نرسیده ایم.

نمی توان برای درآمدهای پایدار در بودجه 94 سقف تعیین کرد
رئیس شورای شهر تهران درخصوص سهم درآمدهای پایدار در بودجه 94 گفت: نمی توانید سهمیه ای برای درآمدهای پایدار تعیین کنید و نمی توان گفت چقدر این درآمدها در بودجه 94 افزایش داشته است اما ما هر چقدر شهرداری این بودجه را افزایش دهد استقبال می کنیم.

وی با اشاره به کاهش صدور پروانه ساخت در سال جاری گفت: احتمالا این روند در سال آینده نیز ادامه داشته باشد و بنابراین شهرداری ها هرچه بیشتر به سمت کسب درآمدهای پایدار روی بیاورند.

وی در پاسخ به این پرسش که چرا شهرداری نسبت به دستور توقف برخی از پروژه ها که از سوی شورای عالی شهرسازی داده می شود بی توجه است گفت: دستور توقف کار شورای عالی شهرسازی نیست.

عدم دعوت نماینده شورا در کمیته اضطرار آلودگی هوا
رئیس شورای شهر تهران در ادامه این جلسه درخصوص آلودگی هوای پایتخت گفت: در جلسه اضطرار آلودگی هوا که امروز برگزار شد نماینده شورا دعوت نشده بود.

وی ادامه داد: موضوع آلودگی هوا باید جدی و ریشه ای حل شود و راهکارهای کوتاه مدت تاثیرات اندکی در کاهش آلودگی هوا دارد.

وی در پاسخ به پرسش دیگری درخصوص عدم توجه شهرداری به مصوبات شورا گفت: تمام مصوبات شورا اجرایی شده است و شهر براساس مصوبات شورا اداره می شود.

به گفته چمران در سال جاری یک سوم از پروانه های ساخت در تهران کاسته شده اما از لحاظ متراژ ساخت کاهشی نداشته ایم.

وی در پاسخ به پرسش دیگری درخصوص ساخت متروهای اقماری گفت: تمامی هزینه ساخت متروهای اقماری توسط دولت پرداخت می شود و شهرداری تهران ریالی بابت این پروژه ها نمی پردازد و در حال حاضر متروی فرودگاه امام به دلیل عدم اختصاص اعتبار خوابیده است.

چمران در ادامه این نشست تاکید کرد: تمام بودجه شهرداری به خزانه وارد می شود و هیچ حساب و کتابی خارج از خزانه وجود ندارد به طور مثال اعتبارات فروش آن به خزانه معاونت حمل و نقل برای بهبود ترافیک واریز می شود و به طور دائم امکان نظارت در این حساب ها وجود دارد.

چمران در ادامه در پاسخ به پرسشی درخصوص هزینه شهرداری تهران در کربلا در ایام اربعین گفت: هنوز گزارشی در این خصوص به ما داده نشده که مشخص شود شهرداری در این زمینه چه میزان هزینه کرده است اما آن طور که ما دیدیم استانداری کربلا چندین برابر در این زمینه هزینه کردند.

وی در ادامه در پاسخ به پرسشی درخصوص حضور رضازاده در شورای شهر و دادن ضرب الاجل از سوی وزارت ورزش و جوانان به وی گفت: در زمان مطرح شدن آقای دنیامالی به عنوان رئیس فدراسیون قایقرانی ملاقاتی با آقای گودرزی داشتیم و استدلال کردم نه عضو شورای شهر بودن شغل است و نه رئیس فدراسیون بودن.

وی ادامه داد: وزارت جوانان نیز مشکلی با این قضیه ندارد و بحث سازمان بازرسی است. در این زمینه ما استعلاماتی از مجلس داشتیم که آنها اعلام کردند مشکلی در این زمینه وجود ندارد به همین دلیل یکی از نمایندگان مجلس جدیدا رئیس یکی از فدراسیون ها شده اما باز هم جلسه ای با سازمان بازرسی داشته ایم و استدلال های خود را مطرح کرده ایم که امیدواریم به نتیجه برسیم زیرا رئیس فدراسیون بودن انتخابی است نه انتصابی و عضو شورای شهر نیز همین طور.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.