روزنامه های انگلیسی زبان از جمله دیلی تلگراف، ایندیپندنت و میل، در خبری مدعی شدند که خانواده وینستون چرچیل سیاست مدار معروف انگلیسی در هراس بوده اند که ممکن است او مسلمان شود.

به گزارش جماران به نقل از شفقنا، یک محقق دانشگاه کمبریج به نام وارین داکتر که مشغول نوشتن کتابی در باره وینستون چرچیل با عنوان "وینستون چرچیل و جهان اسلام" است به نامه ای دست یافته که در آن همسر برادر چرچیل خانم وین دولین در نامه ای به او در آگوست 1907 ملتمسانه تقاضا می کند که چرچیل مسلمان نشود.

چرچیل زمانی که در سودان بود فرصتی برای تماس با مسلمانان پیدا کرده و دوستاین مسلمان یافته بود و گهگاه لباس عربی می پوشید . او در نامه ای به خانم لیدی لیتون آرزوی "پاشا" بودن کرده بود که از مدارج امپراتوری عثمانی تلقی می شد

همسر برادر چرچیل به او می نویسد "خواهش می کنم مسلمان نشو، در تو تمایلات مسلمان شدن دیده می شود. اگر به اسلام نزدیک شوی آسان تر از آنچه فکر می کنی مسلمان خواهی شد ..."

در این حال این مکاتبات و ترس خانوداه چرچیل از احتمال مسلمان شدن او می تواند صرفا نوعی گمانه زنی باشد چرا که به گفته وارین داکتر، چرچیل رویکردهای پارادوکسیکال نسبت به مسلمین و کشورهای اسلامی داشته و در طیفی از تمایل به مسلمانان، مخالفت با اسلام اجتماعی و سیاسی، همچنین در دورویی و رویکردهای امریالیستی در نوسان بوده است. به ویژه آنکه در شرایط مواجهه با نازی ها او توجه به جلب توجه مسلمانان داشت و در سال 1940 پروژه ساختن مسجدی در قلب لندن را تایید و یکصد هزار پوند به آن کمک کرد.

او همچنین از برابری ادیان نظیر مسیحیت و اسلام سخن گفته بود اما انتقاداتی علنی را نیز به مسلمانان روا داشته بود

در این حال چرچیل که زمانی از امپراتوری عثمانی تعریف می کرد پس از سقوط این امپراتوری در بسیاری از مناقشات فی مابین جهان اسلام و ارتباط جهان اسلام با غرب نقش هایی بازی کرد که همچنان آثار و آسیب های آن پابرجاست.

این نکته را نیز نباید از نظر دور داشت که چه بسا چنین نوشته هایی برای بازارگرمی کتاب در حال انتشار باشد.


انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.