بررسی های جدید محققین نشان می دهد که صرف نظر از بهره هوشی ، افرادی که مشاغلی پیچیده دارند درکهن سالی به طور نسبی دارای قدرت تفکر و ورزیدگی مغز بالاتری نسبت به سایرین هستند ، اما آیا این تاثیر سهم قابل توجهی دارد یا خیر؟

به گزارش جماران، دانشمندان در یک بررسی جامع مجموعه ای از سوالات متفاوت طراحی کردند که برای پاسخ گویی به آن ها نیاز به فعالیت فکری بود.

آلن گو ، استاد راهنمای روانشناسی در مدرسه علوم زندگی در دانشگاه هریوت وات در ادینبرگ اسکاتلند گفت :احتمال وجود این حقیقت در نگاه اول خیلی شگفتی آور به نظر نمی رسد ، اما ما توانستیم یک سری پیچیدگی هایی در این بررسی قرار دهیم.

محققین پیش از این می دانستند که انجام مشاغل پیچیده در طول عمر باعث می شود که دانسته ها و آگاهی افراد در کهن سالی حفظ شود.در نتیجه آنها در بررسی تازه خود 1066 نفر را در نظر گرفتند که در 1936 در دوران کودکی بهره هوشی شان مورد سنجش قرار گرفته بود . آنها افراد مورد بررسی را بسته به نوع تخصصشان دسته بندی کردند . مثلا معمار، مهندس ، حقوقدان(مشاغل محتاج به تفکر بیشتر) یا تایپیست و فروشنده (مشاغلی که تفکر کمتری نیاز دارند).

کلیه افراد مورد بررسی 70 سال سن داشتند و با آزمونهای فکری خاصی مورد سنجش قرار گرفتند.در این آزمونها توانایی عمومی تفکر ، سرعت و حافظه مورد سنجش قرار گرفت . به علاوه پیشینه آموزشی و کیفری آنها مد نظر قرار داده شد.با در نظر گرفتن بهره هوشی افراد مورد نظر در 11 سالگی نتایج با آنچه انتظار می رفت کمی تفاوت نشان داد ، به نحوی که درصد تاثیر بهره هوشی کودکی بیشترین میزان را در توانایی های فکری افراد در دوران پیری دارد ، یعنی حدود 50 درصد ، در حالیکه تاثیر مشاغل پیچیده فقط 1 تا 2 درصد می باشد .

این تاثیر مشابه اثر مخرب استعمال سیگار در قدرت تفکر و توانایی های افراد در این سنین است و نه بیشتر! این نتایج در مجله نورولوژی به چاپ رسیده است . همچنین بررسی ها نشان می دهد که انجام کارهای پیچیده در طول زندگی می تواند تغییرات خاصی در مغز افراد ایجاد کند و برخی توانایی ها و مهارت ها را بالا تر برد که میزان این تاثیر باید بسیار ظریفتر و دقیق تر مورد بررسی قرار گیرد.

آلن گو و همکارانش در این بررسی عوامل متعدد دیگری در شیوه زندگی افراد را از نظر میزان تاثیر آن ها بر قدرت تفکر دوران کهن سالی مورد سنجش قرار دادند . از جمله داشتن فعالیت های فیزیکی و داشتن روابط اجتماعی و پشتوانه حمایتی.

علت اصلی انجام چنین بررسی جامعی این بود که اگر اشخاص این موضوع را بدانند که انجام یا عدم انجام چه مواردی می تواند به آنها در داشتن زندگی بهتر در دوران کهن سالی کمک کند ، می توانند در طول زندگی خود این مسایل را در نظر بگیرند تا خود را از آسیب ها و صدمات حفظ کرده یا آ نها را به حداقل ممکن برسانند.

این موضوع برای همه اهمیت دارد که بتوانند قدرت اندیشه و تفکر خود را در تمام طول زندگی حفظ نمایند.همچنین با دانسته های حاصل از اینگونه بررسی ها متخصصین می توانند با توصیه اشخاص به انجام برخی فعالیت ها و پیش گرفتن شیوه های صحیح زندگی ، میزان احتمال ابتلا به زوال عقل یا آلزایمر را در سنین کهن سالی کاهش دهند.

منبع: خانواده ایرانی

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.