بهای نفت در بازارهای جهانی در آخرین روز معاملات هفته کاهش یافت.

به گزارش جماران، ایسنا به نقل از رویترز، بهای نفت در بازارهای جهانی روز گذشته به دلیل افزایش ارزش دلار و تداوم اشباع بازار نفت آمریکا و بدون توجه به نگرانیها درباره کاهش تولید نفت لیبی کاهش یافت.

بازار نفت به دلیل گزارش وزارت انرژی آمریکا مبنی بر افزایش هفت میلیون و 300 هزار بشکه ای ذخایر نفتی این کشور و رسیدن به سطح بی‌سابقه در ماه دسامبر، تحت فشار قرار گرفت. تحلیلگران انتظار داشتند که شاهد یک کاهش فصلی در ذخایر نفتی این کشور باشند.

روند کاهشی قیمت نفت همچنین به دلیل واکنش قیمت‌ها به تقویت شاخص دلار وخیم‌تر شده است.

ریچارد هاستینگ تحلیلگر نفتی گفت: هنوز ضعف قابل توجهی در اعتماد فعالان بازار وجود دارد و این به معنای این است که ما هر از گاهی شاهد تکرار این روند نزولی خواهیم بود. شاخص افزایشی دلار باعث تشدید روند نزولی قیمت نفت در روز جمعه شد.

به علاوه بازار نفت همچنان از آمار نزولی ذخایر آمریکا درست قبل از تعطیلات کریسمس تاثیر گرفت.

اندرو لبو نایب رییس شرکت سرمایه‌گذاری جفریز در نیویورک گفت: آمارها در روز چهارشنبه واقعا نزولی بود و احتمالا بازار همچنان سعی در هضم این موضوع دارد.

آمارهای دولتی در ژاپن نشان می‌دهد، واردات نفت این کشور به عنوان چهارمین خریدار بزرگ نفت جهان در ماه نوامبر نسبت به دوره مشابه سال قبل با 17.3 درصد کاهش به 14 میلیون و 680 هزار کیلولیتر(سه میلیون و 80 هزار بشکه در روز) رسیده است.

بهای نفت برنت روز جمعه با 79 سنت کاهش به 59 دلار و 45 سنت در هر بشکه رسید و نفت سبک آمریکا با یک دلار و 11 سنت کاهش در هر بشکه 54 دلار و 73 سنت معامله شد.

فیل فلین تحلیلگر نفتی در شیکاگو گفت: ما سعی داشتیم وضعیت لیبی را نادیده بگیریم ولی فکر می‌کنم بازار هنوز تحت تاثیر آمار ذخایر فراتر از انتظار آمریکا است.

شرکت نفت دولتی لیبی اعلام کرد: ناآرامیها در لیبی باعث شده تولید نفت این کشور به 352 هزار بشکه در روز (نصف میانگین تولید ماه نوامبر) تنزل پیدا کند و این با گزارش وزارت انرژی آمریکا مبنی بر افزایش شدید ذخایر نفت این کشور در تناقض است.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.