امروز روز ثبت احوال است روزی که اعلام شد جمعیت ایرانیان داخل و خارج از کشور از 80 میلیون گذشته است.

به گزارش جماران به نقل از خبرآنلاین، محمد ناظمی اردکانی رییس سازمان ثبت احوال در روز ثبت احوال به ارائه گزارش آمار و اطلاعات جمعیتی پرداخت.

او در مراسم گرامیداشت روز ثبت احوال که در تالار وزارت کشور برگزار شد، گفت: سازمان ثبت احوال سه ماموریت حاکمیتی و مهم دارد؛ ثبت وقایع حیاتی، صدور اسناد هویتی و تهیه آمار هویتی.

به گفته رییس سازمان ثبت احوال، بر طبق آخرین آمار جمعیتی، جمعیت ایران به 78 میلیون رسیده است: با دو میلیون ایرانی خارج از کشور، جمعیت ایرانیان به 80 میلیون نفر رسیده است.

او گفت: اکنون در بهترین وضعیت جمعیتی هستیم اما رو به میانسالی هستیم که خطرناک است.

اردکانی در مورد آمار وقایع چهارگانه حیات نیز گفت: هر سال یک میلیون و 400 هزار تولد اتفاق می افتد. همچنین سالی 800 هزار ازدواج، 160 هزار طلاق و 400 هزار فوتی ثبت می شود.

وی در مورد ابعاد خانواده نیز گفت: الان خانواده به سمت کوچک شدن در حال حرکت است. چون 14 درصد زوجها تمایل به فرزند ندارند. همچنین19 درصد تک فرزند هستند یعنی 33 درصد ازدواجها بدون فرزند یا تک فرزند هستند. برای همین مقام معظم رهبری نسبت به پیر شدن جمعیت هشدار دادند و در ادامه سیاستهای جمعیتی ابلاغ شد.

وی در مورد ترکیب سنی جمعیت ایران نیز گفت: از لحاظ ترکیب سنی، ۲۴ درصد زیر ۱۵ سال، ۳۱ درصد بین ۱۵ تا ۳۰ سال، ۳۹ درصد ۳۰ تا ۶۴ سال و بیش از ۶ درصد هم بیش از ۶۴ سال سن دارند.

در این مراسم از کارت ملی هوشمند با حضور وزیر کشور و سند هویتی مرحوم آیت الله مهدوی کنی رونمایی شد.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.