یک کارشناس اقتصادی معتقد است: نرخ سود بانکی با نرخ تورم ارتباط مستقیم دارد بنابراین هرگونه تغییر در نرخ سود بانکی بر نرخ تورم نیز تاثیر خواهد گذاشت.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا، محمدحسن اعتضادی اظهار داشت: درست است که برخی می گویند نرخ تورم ربطی به بالا یا پایین بودن نرخ سود بانکی ندارد اما با توجه به شرایط فعلی جامعه ما، این دو شاخص در ارتباط مستقیم با یکدیگر قرار دارند.

وی ادامه داد: نرخ سود پایین موجب خروج منابع از شبکه بانکی و ورود به بازارهایی مانند طلا، سکه و ارز خواهد شد و از این طریق نه تنها حجم پول در جامعه بلکه تورم هم افزایش خواهد یافت.

اعتضادی خاطرنشان کرد: نرخ سود سپرده مناسبت ترین ابزاری است که از طریق آن می توان نقدینگی را در جامعه جمع آوری و به شبکه بانکی وارد کرد تا از این طریق بانک ها قدرت جذب سپرده گیری و پرداخت تسهیلات داشته باشند.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: همانگونه که وقتی نرخ بهره بالا باشد و اوراق مشارکت چاپ و منتشر شود مردم هم از خرید اوراق استقبال نمی کنند، پایین بودن نرخ سود هم سبب بی میلی و عدم رغبت مردم به سپرده گذاری نزد بانک ها خواهد شد.

اعتضادی با بیان آنکه به اعتقاد برخی، نرخ سود بانکی یک تئوری است که متناسب با شرایط جامعه تعیین می شود، گفت: اگر جامعه ای تورم نداشت و نرخ سود هم متناسب بود، پایین آوردن نرخ سود بانکی چندان تاثیری در دیگر شاخص های اقتصادی نخواهد گذاشت.

وی افزود: اما در کشور ما که حجم پول چند برابر حالت استاندارد اقتصادی است اگر نرخ سود بانکی کاهش یابد نه تنها حجم نقدینگی در بازار زیاد می شود بلکه نرخ تورم هم دوباره بالا رفته و این مساله به اقتصاد کشور ضربه خواهد زد.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.