رییس کمیسیون علمی راهبردی دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: استفاده از ظرفیتهای فضای مجازی یک فرصت برای کشور است و نباید به عنوان تهدید برای جامعه تلقی شود.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا،'علی آقامحمدی' روز چهارشنبه در 'سلسله نشستهای تخصصی بررسی یافته های حوزه پژوهشهای اجتماعی' در موسسه خدمات مشاوره ای جوانان و پژوهشهای آستان قدس رضوی در مشهد افزود: از فضای رخ داده می توان در حوزه های مختلف به خوبی بهره برد.

وی گفت: اکنون نسلهای سوم و چهارم تلفنهای همراه راه اندازی شده و در آینده قابلیتهای آن گسترش خواهد یافت لذا همه شهروندان می توانند نقشهای مختلف مانند یک خبرنگار، یک گوینده و یک تهیه کننده را ایفا کنند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام خروج از انحصار را از ویژگیهای اینترنت ذکر و بیان کرد: اکنون فضای مجازی به عنوان یک رسانه فراگیر قلمداد می شود و در این فضا سه رسانه روزنامه، رادیو و تلویزیون با هم جمع شده اند.

وی افزود: فضای مجازی مهمترین تحول رخ داده و بهترین تجربه و فرصت تاریخی برای ایران است لذا اگر فرصتها را جدی بگیریم می توانیم تحول بنیادی ایجاد کنیم.

آقامحمدی در بخش دیگری از سخنانش همچنین اظهارداشت: شاخص ثروتهای ناشناخته و ناملموس حاصل از سرمایه های انسانی در ایران خیلی پایین و به میزان 12.5 درصد است.

وی گفت: شاخص ثروت حاصل از سرمایه های انسانی در کشورهای پیشرفته به دلیل اقدامات ساختاری، آموزشی و سازماندهی اکنون حدود 75 درصد است.

رییس کمیسیون علمی راهبردی دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام بی توجهی نسبت به استفاده از انسان و سرمایه های انسانی را یک ضعف توصیف و بیان کرد: وجود مشارکت، اعتماد و روابط اجتماعی مطلوب و سازنده نقش مهمی در هم افزایی فعالیتهای اقتصادی و تجاری دارد.

وی افزود: 'ثروتهای طبیعی' و 'ثروتهای حاصل از تولید و کار' نیز در کنار 'ثروتهای ناملموس حاصل از سرمایه های انسانی' سه شاخص سنجش ثروت در یک جامعه به شمار می روند.

آقامحمدی ادامه داد: میزان ثروتهای طبیعی نظیر منابع نفت و گاز و غیره در ایران 55 درصد است در حالیکه ثروتهای طبیعی در کشورهای پیشرفته رقم زیادی نیست اما با استفاده از ثروتهای سرمایه نیروی انسانی به توسعه و پیشرفت دست یافته اند.

وی گفت: هم اکنون به دلیل عدم اعتماد و وجود ضعف در روابط اجتماعی در کشور میزان مشارکت در فعالیتهای اقتصادی و تجاری رتبه پایین داشته و بسیاری از خوداشتغالیها در سطح خرد باقی مانده است.

'کمیسیون علمی راهبردی' دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام با هدف هدایت و زمینه سازی ایجاد درک مشترک و مشارکت ملی برای تحقق سند چشم انداز جمهور اسلامی ایران تشکیل شده و وظایفش شامل تبیین مبانی و محورهای اساسی سند چشم انداز، رفع ابهامات پیرامون این سند، راهبری فعالیتهای مرتبط با آگاهی بخشی و ایجاد باور، عزم و بسیج ملی، نظارت بر تهیه و تبیین اهداف مرحله ای و تبیین ماموریتهای برنامه های توسعه و نیز راهبری در نظارت بر حسن اجرا و تحقق اهداف سند چشم انداز است.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.