رییس سازمان حج و زیارت تاکید کرد که همایش میلیونی اربعین حسینی در کربلا سیلی و پاسخ محکمی به یاوه گویی های داعش بود.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا، «سعید اوحدی» روز چهارشنبه در نشست خبری افزود: حماسه اربعین پیام بزرگی برای سراسر دنیا داشت زیرا با وجود ارایه چهره خشن از شیعیان و موضوع اسلام هراسی نشان از عشق و ارادت مردم به امام حسین (ع) داشت.

در مراسم اربعین امسال در کربلا بیش از 20 میلیون نفر از سراسر جهان شرکت کردند. رییس سازمان حج و زیارت ادامه داد، زنجیره انسانی متصل از نجف تا کربلا پیام صلحی برای جهانیان داشت زیرا هیچ خشونتی را در این حماسه مردمی شاهد نبودیم .

داعش یک گروهک تروریستی است که در ماه های اخیر اقدام به فعالیت های جنایتکارانه در سوریه و عراق با حمایت برخی از کشورهای منطقه می کند. وی با بیان اینکه سال گذشته در مرز چزابه زائران از آب شور چاه استفاده کرده بودند، افزود: ستاد دائمی اربعین سازمان حج و زیارت امسال طی درخواست از مردم خواست که در نهضت اهدای آب به زائران حسینی شرکت کنند، این مساله موجب شد 67 تریلر شامل پنج میلیون بطری آب به مرزهای کشور برای استفاده این افراد اهدا شود.

اوحدی ادامه داد: برای شرکت زائران در مراسم اربعین حسینی امسال، خدمات نسبتا خوبی ارائه شد هر چند برخی کمبودها و نواقصی نیز وجود داشت که قطره ای در برابر اقیانوسی از خدمات خالصانه است.

وی با بیان اینکه روزانه بطور متوسط در مرز مهران حدود 80 هزار غذای گرم میان زائران توزیع شد، اضافه کرد: در این مرز امکانات برای اسکان و اقامت شب 35 هزار نفر فراهم شد. به گفته اوحدی، این خدمات در مرز شلمچه 35 هزار و در مرز چزابه 25 هزار نفر بود.

حذف عوارض خروج از کشور در هر سه مرز

رییس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه دولت برای مراسم اربعین عوارض خروج از کشور زائران از هر سه مرز را حذف کرد، از نیروی انتظامی به خاطر افزایش ظرفیت گیت های گذرنامه در این نقاط قدردانی کرد.

وی افزود: نیروی انتظامی ظرفیت گیت های گذرنامه را در مقایسه با سال های گذشته پنج برابر کرد، بطوریکه امسال در مرز چزابه 18 گیت به زائران خدمت رسانی کردند.

ایجاد 60 موکب در مسیر نجف کربلا

رییس سازمان حج و زیارت با اشاره به خدمات مناسب ارائه شده به زائران حسینی اظهار داشت: 30 موکب در مسیر نجف تا کربلا توسط سازمان حج و زیارت ایجاد شد و سایر سازمان ها نیز اقدام به برپایی 30 موکب در این مسیر کردند.

وی با بیان اینکه 25 آمبولانس بین مسیر نجف تا کربلا مستقر بودند، ادامه داد: هر پنج کیلومتر یک آمبولانس در مسیر زائران خدمات ارایه می کرد.

رییس سازمان حج و زیارت به خدمات درمانی هلال احمر و وزارت بهداشت اشاره و افزود: سه درمانگاه استاندارد با امکانات خوب در مرزها ایجاد شد و دارو و پرستار هم به اندازه کافی وجود داشت.

وی همچنین به امکان اسکان موقت برای 130 هزار زائر در شهر کربلا اشاره کرد و گفت: فقط یک شب شاهد بحران در مرز شلمچه بودیم که علت آن نیز مشکلات دولت عراق بود زیرا آنها باور نمی کردند با این حجم از زائران ایرانی روبرو شوند.

اوحدی با بیان اینکه ظرفیت های مرزی کشور برای خروج از سه مرز مهران، شلمچه، چزابه روزانه 25 هزار نفر است، خاطر نشان کرد: این رقم در ایام اربعین امسال به روزانه 350 هزار نفر رسید.
اخذ روزانه 45 هزار ویزا از کنسولگری عراق

وی با بیان اینکه نرم افزاری تهیه و در دو هزار دفتر خدمات زیارتی نصب شد، گفت: کار اخذ ویزا را از 20 آبان ماه آغاز کردیم و در این مدت روزانه 45 هزار ویزا توسط کنسولگری عراق دریافت کردیم.

اوحدی با اشاره به جمعیت یک و نیم میلیونی زائران ایرانی کربلا گفت: از این تعداد یکصد هزار اتباع کشورهای افغانستان، پاکستان، بنگلادش و هند بودند که همان خدمات زائران ایرانی را دریافت کردند.

وی با بیان اینکه سرویس های بهداشتی در مرزها مجهز به آبگرمکن بودند، افزود: سال گذشته در مرز چزابه فقط دو سرویس بهداشتی وجود داشت در حالیکه این رقم امسال به 180 رسید.
بازگشت رایگان زائران از مرزها به اولین شهر مرزی

اوحدی با اشاره به بازگشت یک میلیون و 150 هزار نفر از زائران تاکنون گفت: به علت تراکم جمعیت، چهار هزار و 500 دستگاه اتوبوس را برای انتقال رایگان زائران از مرزها به اولین شهر مرزی اعزام و ایستگاه های صلواتی را برای توزیع غذا از پایانه ها را به شهر مهران و ایلام منتقل کردیم.

وی با اشاره به حجم بالای جابجایی زائران اربعین گفت: تاکنون این تعداد جابجایی طی سه روز را در کشور شاهد نبودیم، بطور مثال برای زائران عتبات طی 356 روز فقط 800 هزار نفر جابجا می شوند.

رییس سازمان حج و زیارت به 14 هزار اتوبوسی اشاره کرد که زائران را از مرزها به کشور منتقل می کنند و گفت: تا این لحظه فقط از مرز مهران 650 هزار نفر وارد کشور شدند.
همایش اربعین 24 فوتی و 21 مجروح داشت

اوحدی با اشاره به وقوع سه حادثه در این ایام گفت: هشت نفر در اثر وقوع تصادف جان خود را از دست داده اند و 21 نفز نیز مجروح شدند که 11 نفر آنها از اتباع کشورهای دیگر هستند که از ایران به کربلا اعزام شدند.

وی با بیان اینکه علت سایر فوتی ها سکته و بیماری های قلبی بوده، افزود: یک ایرانی در کما در شهر کوت عراق بستری است و برای وی یک متخصص مغز و اعصاب اعزام کردیم اما خانواده وی مانع از این کار شدند.

نگاه ویژه رهبر معظم انقلاب به فرهنگ اربعین

اوحدی با اشاره به توجه ویژه رهبر معظم انقلاب به فرهنگ اربعین گفت: مردم با تبعیت از فرمان ایشان و عشق امام حسین(ع)، دشوار های سفر به کربلا را متحمل شدند و این مناسبت، با قدرت جای خود را در تقویم ملی ثبت کرد.

وی با تاکید بر آسیب شناسی این مراسم برای سال بعد افزود: نگاه سازمان حج و زیارت این است که از حالا باید برای اربعین سال بعد فعالیت های زیر ساختی را آغاز کند، زیرا بسیاری از جاده های منتهی به مرز نا ایمن و فاقد روشنایی هستند که اصلاح آنها از ضروریات است.

استقبال از زائران عراقی امام رضا(ع)

اوحدی با اشاره به نزدیکی ایام شهادت امام رضا(ع) گفت: سیل عظیمی از مشتاقان عراقی ثامن الحج(ع) در حال پیاده روی به سمت ایران هستند، از این رو با هماهنگی استانداری خراسان و حج و زیارت استان آماده استقبال از این عزیران هستیم.

وی فرهنگ پیاده روی برای زائران را سنتی حسنه خواند.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.