پایگاه خبری بلومبرگ به نقل از یک تحلیلگر نفتی اعلام کرد، به احتمال زیاد نبرد قیمت نفت در سال 2015 ادامه خواهد داشت.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا، کانگ یوو جین تحلیلگر نفت در شرکت سرمایه گذاری و اوراق بهادار ووری کره جنوبی در سئول، از بزرگ ترین شرکت های سرمایه گذاری این کشور روز چهارشنبه تلفنی به بلومبرگ، گفت: اوپک تصمیم به کاهش تولید نفت نخواهد گرفت مگر اینکه ابتدا آمریکا به این امر مبادرت ورزد.

وی افزود: اکنون نبرد قیمت نفت، شبیه بازی جوجه است و به احتمال زیاد در سال آینده نیز ادامه خواهد داشت.

در تئوری بازی ها، بازی جوجه، یک مدل جنگی برای طرف های نبرد است که در آن، در حالی که هر بازیگر ترجیح می دهد به دیگری تسلیم نشود، بدترین پیامد وقتی رخ می دهد که هر دو بازیگر تسلیم نشوند.

این تحلیلگر اضافه کرد: در حالی که قیمت نفت در حال کاهش است، به نظر می رسد تصمیم استراتژیک کشورهای تولیدکننده از جمله اوپک و روسیه، حفظ سطح تولید و عدم تغییر آن است.

اوپک در نشست اخیر خود در تاریخ 27 نوامبر (6 آذر)، تصمیم گرفت سقف تولید این سازمان را در سطح قبلی 30 میلیون بشکه در روز حفظ کند.

الکساندر نواک وزیر انرژی روسیه نیز امروز (چهارشنبه) اعلام کرد، در سال 2015 ، تولید نفت این کشور تغییر نخواهد کرد.

آمریکا که تولید نفت آن در سال جاری میلادی، حدود یک میلیون بشکه در روز افزایش یافته و رکورد سه دهه اخیر را شکسته است، همچنان در حال افزایش تولید است.

در حالی که معمولا، هزینه نهایی با افزایش تولید، افزایش می یابد؛ هزینه نهایی تولید نفت در آمریکا با افزایش سطح تولید رو به کاهش گذارده است.

قیمت نفت از ماه ژوئن (خرداد) تاکنون بیش از 40 درصد کاهش یافته و در آستانه تجربه بیشترین کاهش قیمت از سال 2008 است.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.