وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به مثبت‌شدن نرخ رشد اقتصادی در بهار امسال ابراز امیدواری کرد که در سه ماهه دوم سال نرخ رشد اقتصادی مناسب‌تر از قبل باشد.

به گزارش جماران به نقل از ایسنا، علی طیب‌نیا در حاشیه جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه رشد اقتصادی در سه ماهه نخست امسال برای اولین بار مثبت شد گفت: امیدواریم در سه ماهه دوم سال نیز رشد اقتصادی مثبت باشد اما باید منتظر اعمال آمار رسمی از سوی بانک مرکزی باشیم.

وی با بیان اینکه قیمت طلا و ارز نیز پارسال در وضعیت باثباتی قرار گرفت تصریح‌کرد: با سیاست‌هایی که اتخاذ شد تورم روند نزولی به خود گرفت و از رکود نیز به تدریج در حال خروج هستیم.

وزیر اقتصاد درباره مذاکرات ایران و 1+5 گفت: من روند را یک روند مثبت و روبه رشد ارزیابی می‌کنم و امیدوارم که مشکلات کشور در آینده نزدیک با سرعت بیشتری نسبت به گذشته حل و فصل شود و در این شرایط توصیه من به فعالان اقتصادی این است که منابع خود را در زمینه تولید و سازندگی کشور به کار گیرند.

طیب‌نیا با بیان اینکه سرمایه‌گذاری در ایران سودآوری بسیار بالایی دارد اظهارکرد:‌ تصور می‌کنم در حال حاضر کشور ما جزء امن‌ترین کشورها در منطقه است و نسبت به سایر این کشورها نیز سودآوری بیشتری دارد.

وی همچنین درباره پیش‌بینی از بازار سرمایه گفت: این بازار مدتی است که به ثبات رسیده و پس از یک دوره که تحت تاثیر برخی مولفه‌ها شرایط منفی پیدا کرد در حال حاضر به شرایط مثبتی رسیده و فکر می‌کنم در آینده نزدیک بازدهی مناسب‌تری برای سرمایه‌گذاران داشته باشد و به یک بازار موثر تبدیل شود.

وزیر اقتصاد در ادامه درباره نوسانات اخیر نرخ طلا و دلار و پیش‌بینی بازار در آینده تصریح‌کرد: به رغم نوسانات فضای سیاسی قیمت طلا و دلار از ثبات نسبی برخوردار بوده و اگر نوساناتی هم وجود داشته بیشتر تحت تاثیر نوسانات بین‌المللی قیمت طلا و دلار بوده است.

طیب‌نیا همچنین با بیان اینکه موضوع سهام‌عدالت را با حضور کارشناسان به طور کامل ارزیابی کردیم گفت: مشکلات و چالش‌ها را در این زمینه شناسایی کرده و سعی کردیم در طرح جایگزین این مشکلات به طور کامل مرتفع شود.

وی افزود: طرحی که آماده شده، در دولت در حال بررسی است تلاش شده در عین حال که زمینه مشارکت عمومی مردم در بنگاه‌های اقتصادی فراهم می‌شود در عین حال مدیریت این بنگاه‌ها نیز موثر و کارآمد باشد.

وزیر اقتصاد در ادامه درباره تصمیم‌گیری درخصوص کاهش نرخ سود بانکی اظهارکرد: کاهش نرخ سود جزو مواردی است که در آینده نزدیک در شورای پول و اعتبار مطرح خواهد شد و انتظار می‌رود زمانی که نرخ تورم کاهش می‌یابد نرخ سود و تسهیلات نیز متناسب با آن تعیین شود.

طیب‌نیا خاطرنشان کرد: البته دولت در موضع و مقامی نیست که به صورت دستوری نرخ سود تعیین کند اما انتظار داریم که با توجه به شرایطی که بر اقتصاد حاکم شده نرخ سود کاهش یابد.

وی در ادامه از راه‌اندازی بورس ارز در سال‌آینده خبرداد و افزود: راه‌اندازی بورس ارز در برنامه‌های دولت است که امیدواریم بتوانیم این طرح را در سال 1394 عملیاتی کنیم.

وی همچنین در جلسه امشب شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی با اشاره به گفت‌وگوی تلویزیونی رییس‌جمهور بعد از اخبار ساعت 21 تصریح کرد: یکی از مباحثی که رییس جمهور امشب در صحبت‌های خود مطرح خواهند کرد توافقات ایران و 1+5 است که طبق این توافق برخی تحریم‌ها لغو شده و این نشان می‌دهد توافقات خوبی حاصل شده که به تدریج اثرات مثبت آن را خواهیم دید.

طیب‌نیا در ادامه با اشاره به قیمت پیشنهادی نفت و دلار در لایحه بودجه سال 1394 گفت: قیمت پیشنهادی نفت در لایحه بودجه بشکه‌ای 70 دلار است و نرخ دلار نیز افزایشی ندارد. همچنین درآمد مالیاتی نیز فردا نهایی خواهد شد.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.