نمایندگان ارامنه در مجلس و اسقف های عالیرتبه کلیساهای ارمنی و آشوری ایران در نامه ای به باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا ضمن حمایت از روند مذاکرات هسته ای با گروه 1+5، حصول توافقات مثبت و برابر را گامی موثر برای رسیدن به صلح پایدار دانستند.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا، یوناتن بت کلیا نماینده آشوریان و کلدانی در مجلس و دبیرکل اتحادیه جهانی آشوریان این نامه را در حاشیه جلسه علنی امروز خانه ملت در اختیار خبرنگاران قرار داد.

در این نامه خطاب به باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا آمده است: نتایج عادلانه این مذاکرات، فضای تساهل و تعامل سازنده را به جای فضای خشونت فراگیر در منطقه حاکم می سازد.

آنان یادآور شدند: ایران کشوری است که در آن پیروان ادیان الهی گوناگون ملی قرون متمادی در کنار یکدیگر زیسته، از میان تلاطمات تاریخی با هم عبور کرده و دارای حافظه جمعی از شرایط خوب یا سخت است.

در این نامه تاکید شده است: تجاربی که کلیساهای مسیحی ایران از زندگی اجتماعی ایران کسب کرده، نشان می دهند که مردم مسلمان ایران برخلاف تبلیغات موجود، دارای تمدنی کهن، فرهنگی غنی بوده و اعتقادی راسخ به مبانی دین اسلام و آموزه های مذهبی خود دارند.

آنان یادآور شدند: آداب و سنتی که در ایران براساس تمدن، فرهنگ، اعتقادات دینی و آموزه های اعتقادش شکل گرفته، تأثیرات ایدئولوژیک و اخلاقی ژرف بر نظام حکومتی، حیات سیاسی و روابط اجتماعی ایران بر جا گذاشته است که به عنوان مثال تلرانس دینی گسترده از جمله حق حضور مستقیم و بلاواسطه نمایندگان جوامع اقلیت های دینی با حقوق برابر در قوه مقننه کشور، آزادی های کامل در انجام مناسک دینی، زندگی جمعی، آموزش و تحصیل زبان مادری و مبانی دینی برای این اقلیت ها از دستاوردهای ملموس این واقعیت است.

در ادامه این نامه همچنین آمده است: در اواخر جنگ ایران و عراق زمانی که حکومت صدام حسین ناجوانمردانه اقدام به استفاده گسترده از سلاح کشتارجمعی شیمیایی علیه ایران کرد، نیروهای مسلح ایران براساس فتوای صریح امام خمینی فقید، از هرگونه تهیه، خریداری، تولید و بهره برداری سلاح شیمیایی همواره دور مانده و با دادن قربانیان نظامی و غیر نظامی فراوان در بمباران های شیمیایی، هرگز به استفاده از این سلاح مخرب در جنگ مبادرت نورزید.

نمایندگان ارامنه در مجلس و اسقف های عالیرتبه کلیساهای ارمنی و آشوری ایران در این نامه تصریح کردند: فتوای آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب و فرمانده کل قوا در مورد منع تمامی صور تهیه، خریداری، تولید و بهره برداری جنگ افزارهای اتمی نیز موید آن است که همانند دیگر ادیان الهی، از دیدگاه مراجع و فقهای عظام شیعی وجود هر نوع سلاح کشتار جمعی اعم از شیمیایی و اتمی باطل و مردود است.

همچنین در این نامه تاکید شده است: فتوا از آن جهت حائز اهمیت است که حسب اطلاع در بطن آیین ها و شعائر دینی مسلمانان جایگاهی خطیر و لازم الاجرا برای ایشان و خصوصا شیعیان دارد. براساس این فتاوی، فناوری هسته ایران از همان آغاز در مسیر بهره برداری صلح آمیز با هدف تأمین انرژی و خدمات درمان پزشکی قرار داشته است.

در ادامه این نامه نمایندگان ارامنه در مجلس و اسقف های عالیرتبه کلیساهای ارمنی و آشوری خاطرنشان کردند: از این رو حق ایران برای داشتن چنین فناوری حقی طبیعی و برابر با تمام کشورها و ملل جامعه جهانی و مشمول مقررات بین المللی است.

آنان یادآور شدند: در مفاهیم کتاب مقدس، آفریدگار نه تنها دوستار عدالت است، بلکه می خوهد به واسطه انسان های عادل و آگاه، عدالت را بر ارض خاکی ساری و جاری سازد.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.