عبدالله گل' رئیس جمهور سابق ترکیه در مجمع امنیت بین المللی هالیفاکس در کانادا گفت: اگر مذاکرات هسته ای گروه 1+5 با ایران به نتیجه مطلوب برسد، دستاوردهای راهبردی، سیاسی و اقتصادی بسیار مهمی برای منطقه و جهان در برخواهد داشت.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا، عبدالله گل برای شرکت در ششمین مجمع امنیت بین المللی که در شهر هالیفاکس کانادا برگزار شده، به اوتاوا رفته است.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، عبدالله گل طی سخنانی در این مجمع، گفت: برای دسترسی به صلحی پایدار در خاورمیانه انرژی زیادی صرف می شود ولی این تلاش ها که ربع قرنی است، ادامه دارد، تاکنون نتیجه مطلوبی نداده است.

وی در بخشی از سخنان خود، با اشاره به بحران سوریه، پاکسازی این کشور از سلاح های شیمیایی را تحولی ارزشمند خواند و افزود: این تحول نشان داد وقتی جامعه بین الملل با هدف مشخص عاری سازی منطقه از سلاح های کشتار جمعی حرکتی همسو پیدا می کند، به نتیجه مطلوبی می تواند دست یابد.

وی با اشاره به اینکه در همین حال تحول مهمی نیز در برنامه هسته ای ایران دیده می شود و انتظار می رود مذاکرات هسته ای گروه 1+5 با ایران به نتیجه ای مثبت برسد، تصریح کرد: راهکار چندجانبه ای که با حرکت از اصل برد - برد پیش برده می شود، پیروزی بزرگی برای دیپلماسی در سطح بین المللی خواهد بود.

عبدالله گل با اشاره به اینکه به عنوان وزیر خارجه و رئیس جمهور ترکیه در مراحل مختلف این مذاکرات به تهران رفته و یا در ترکیه به عنوان میزبان در مذاکرات بوده است، اضافه کرد: 'باید بگویم، تنها مقام بلندپایه یک کشور هم پیمان ناتو است که توانسته است با آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران بطور مستقیم دیدار داشته باشد.

وی بااشاره به این که در دوره پس از حل مساله، باید تمامی طرفها با دقت و حساسیت لازم رفتار کنند، افزود: حل مساله هسته ای، ایران را به استفاده بیشتری از نیروی نرم خود در منطقه سوق خواهد داد.

عبدالله گل در ادامه تشکیل دولت فراگیر در عراق را نیز تحول مهم دیگری در منطقه توصیف کرد و گفت: این مساله در سایه حاکم شدن عقل سلیم بر نیروهای داخل و خارج عراق تحقق یافته است.

رییس جمهور سابق ترکیه، افزود: تحول اخیر در عراق وی را به یاد مکانیزمی که در دوران نخست وزیری خود در سال 2003 میلادی همزمان با اشغال عراق توسط آمریکا با همسایگان آن کشور تشکیل داده بود، انداخته است.

گل در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد که صرف مبارزه نظامی، نمی توان به پدیده هایی چون داعش در منطقه خاتمه داد.

وی همچنین گرایش های کشورهای اروپایی به شناسایی دولت فلسطین را 'جالب' ارزیابی کرد و گفت: این تحول نشان می دهد که کشورهای اروپایی از به بن بست رسیدن مساله فلسطین چقدر احساس نگرانی می کنند.

عبدالله گل در بخش دیگری از سخنان خود از سنگ اندازیها و ممانعت ها از پیشرفت بیداری اسلامی در منطقه که وی آن را بهار عربی نامید نیز به شدت ابراز نگرانی کرد.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.