به گزارش جماران، اعتماد نوشت:

محمدرضا باهنر، سیاستمدار کهنه کار اصولگرایان که همزمان نایب‌رییس مجلس است و جانشینی مرحوم حبیب‌الله عسگراولادی را در جبهه پیروان خط امام و رهبری هم بر عهده گرفته است و از قدیم‌الایام هم دبیرکلی جامعه اسلامی مهندسین را در کارنامه سیاسی خود دارد در جدیدترین اظهارات خود در نشست ماهانه جام نسبت به معرفی فرهادی از سوی حسن روحانی برای وزارت علوم واکنش نشان داده و گفته است که فرهادی خاستگاه اصلاح‌طلبی دارد.

باهنر در مقام لابی‌گر اصولگرایان در بزنگاه‌های انتخابات و به عنوان مردی که همواره نقشی غیر قابل انکار در معادلات سیاسی و جناحی در مجلس دارد در این اظهارات جدید خود زوایای مخالفت مجلسی‌ها با وزرای پیشنهادی علوم را روشن کرده و گفته است که «متاسفانه معرفی وزرای پیشنهادی به دور خسته‌کننده و باطل کشیده شده بود و نیروهایی که معرفی می‌شدند، کپی هم بودند البته آدم‌های خوب و متدین و عالمی بودند اما ظرفیت لازم برای تصدی پست وزارت علوم را نداشتند.»

البته این همه دلایل مخالفت اصولگرایان با وزرای پیشنهادی روحانی برای وزارت علوم نیست چنانچه در جملات بعدی باهنر مشخص می‌شود که اصولگرایان از روحانی سهم می‌خواسته‌اند، آن هم سهمی با طعم وزارت علوم. باهنر اینچنین است که می‌گوید: «ما توقع نداشتیم که رییس‌جمهوری که بحث اعتدال را مطرح کردند، در وزارت علوم نیروی اصولگرا قرار دهند.» توقعی که باهنر از آن سخن می‌گوید چیزی نیست جز سهم‌خواهی اصولگرایانه از رییس دولت. دبیرکل جبهه پیروان خط امام و رهبری اما بازهم برای چندمین بار صفت خوش خیم را برای تقسیم‌بندی اصلاح‌طلبان به‌کار برده است تا مشخص شود که با وجود همه حرف‌های مثبتی که درباره اصلاح‌طلبان می‌زند پشتوانه‌یی ندارد.

او گفته است: «فرهادی از جنس وزرای معرفی شده نیست؛ البته خاستگاه او اصلاح‌طلبی است ولی اگر او اصلاح‌طلب بود، باید اصلاح‌طلبی خوش‌خیم بود. وی یادآور شد: البته برنامه آقای فرهادی به صورت شفاف و روشن در جلسات مجلس با وی مشخص شود چرا که موضع مجلس در مورد پنج وزیر قبلی روشن بود؛ مجلس این نظر را دارد که با مساله بورسیه‌های غیرقانونی برخورد شود. البته این سخن به این معنا نیست که جوانان بورسیه به خاطر پنج تا شش اشکال زیرسوال بروند. بلکه باید برخورد قانونی صورت گیرد و آنهایی که به حق بورسیه شده‌اند، باید مورد حمایت قرار گیرند و در دانشگاه‌ها جایابی شوند ولی آنهایی که به ناحق بورسیه شدند، باید برخورد شود.

دبیرکل جامعه مهندسین افزوده است: امیدوارم فرهادی مواضع خود درباره بورسیه‌ها را شفاف و روشن بیان کند و اگر مواضع خود در این خصوص مطرح کند، این دور باطل تکرار نمی‌شود. البته همه حرف‌های دیروز باهنر محدود به وزارت علوم و ناراحتی از معرفی فرهادی نبود تا جایی که او در این اظهارات به حمایت از تیم مذاکره‌کننده هسته‌یی پرداخت. با‌هنر با بیان اینکه مذاکره‌کنندگان از خطوط قرمز عبور نمی‌کنند، گفت: به تیم مذاکره‌کننده هسته‌یی اعتماد جدی داریم.

وی با اشاره به مذاکرات هسته‌یی ادامه داد: یکی از مباحث و دغدغه‌ها و دلواپسی‌های حاضران در جلسه، مقوله گفت‌وگوهای ایران با ١+٥ است چرا که به تاریخ پایانی مذاکرات سوم آذرماه نزدیک شدیم. دبیرکل جامعه مهندسین با اشاره به آخرین نشست ایران با ١+٥ افزود: امریکا در مقدار زیادی از مباحثی که پیشرفت کرده بودیم و به نقطه سکون و تفاهم می‌رسیدیم به عقب بازگشت و به اصطلاح به نقطه سرخط رسید. حالا اینکه قصد آنها از این موضوع چه بود را مطرح می‌کنم.

باهنر افزود: امریکایی‌ها بحثی را مطرح کردند و آن این بود که ما مشکلات داخلی داریم و جمهوریخواهان در داخل کشور مسلط شده‌اند و باید به تفاهم برسیم تا کنگره و سناتورهای جمهوریخواه رضایت دهند. بنابراین امریکا این موضوع را بهانه‌یی قرار داد تا به جمهوری اسلامی سخت‌تر بگیرد. وی با بیان اینکه شانس موفقیت مذاکرات هسته‌یی وجود دارد، گفت: دموکرات‌ها نیز نیاز به توافق خوب دارند تا شاید این مساله برگ برنده آنها در مسائل داخلی باشد.


دبیرکل جامعه مهندسین با اشاره به تحلیل‌های موجود در مورد مذاکرات هسته‌یی گفت: سه تحلیل در این زمینه وجود دارد؛ یا کل مذاکرات تعلیق می‌شود که احتمال این تحلیل ضعیف است، یا در تحلیل دوم به تفاهم جامع یا کلی گویی می‌رسند و زمان دیگری را برای بحث جزییات مشخص می‌کنند که احتمال واقعی‌شدن این موضوع بیشتر وجود دارد.

باهنر ادامه داد: حالت سوم این است که به تفاهم برسند ولی پنج الی شش سال ایران و ١+٥ کاری با هم نداشته باشند که احتمال آن ضعیف است. ما ضمن حمایت و دعا برای تیم مذاکره‌کننده، رصدها را انجام می‌دهیم و این نگرانی نباید میان فعالان سیاسی وجود داشته باشد که تیم مذاکره‌کننده تعهدی بدهد که نظام آن را قبول نداشته باشد و ما نگران این موضوع نیستیم و دلیل این موضوع رصدهای دقیق و اعتماد جدی به تیم مذاکره‌کننده است. وی گفت: مذاکره‌کنندگان این گونه نیست که از خطوط قرمز عبور کنند چرا که امکان عقلی و عملی آن وجود ندارد.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.