امروز روز عرفه است، روز نیایش و دعا، روز رویش دوباره انسان در وادی سبز استغفار و بخشش .

به گزارش جماران به نقل از ایسنا، عرفه. روز توبه و تضرع به درگاه بخشاینده دستگیر است. روز اوج گرفتن در بی‌کران راه­‌های آسمانی و روز استجابت دل­‌های زخمی است. امروز با وقوفی در سرزمین یاد خداوند؛ زیر آفتاب داغ نگاهش برای رسیدن به بلندترین قله معنویت نیایش را در آبشار لطف معبود غنیمت شماریم تا روح معصیت­‌زده ما را در خود شستشو دهد.

مردم خراسان جنوبی همنوا با تمام کائنات جهان امروز یک صدا، درس معرفت و انسان‌شناسی را مرور می‌کنند و از پروردگار بخشنده آمرزش می­‌طلبند.

حکیمه بهمن‌زاده، یک شهروند بیرجندی در بیان اهمیت روز عرفه به خبرنگار ایسنا گفت: همه انسان‌ها در زندگی خود به فرصتی برای خلوت کردن و راز و نیاز با خداوند نیاز دارند تا بتوانند زخم‌های روح و جسم خود را در پرتو گفت‌وگو با معبود درمان کنند و روز عرفه یکی از این فرصت‌هاست.

وی با بیان این‌که گره خوردن روز عرفه با نام امام حسین(ع) به عنوان یکی از بندگان برگزیده الهی بار معنوی این فرصت بی‌بدیل را دو چندان کرده است، گفت: می‌توان در لابه‌لای دعای روز عرفه که از سیدالشهدا(ع) نقل شده است از خداوند، بخشش همه زشتی‌هایی که از ما سر زده است را خواست و دل را به آرامش رساند.

بهمن‌زاده از دعای روز عرفه به عنوان گنجینه بزرگی از عرفان و حکمت و معرفت الهی یاد کرد که حتی با خواندن ترجمه ساده آن تا حدی می‌توان به بزرگی واژه‌های آن و کسی که این دعا از او نقل شده است پی برد.

وی خاطرنشان کرد: یکی از مهم‌ترین اتفاقاتی که در کشور ما در سال‌های اخیر رخ داده است، برگزاری دعای عرفه به صورت دسته جمعی است، چرا که در روایات ما به اجابت رسیدن دعای دسته جمعی مطرح شده است.

در روز عرفه برد دعا خیلی زیاد است

عباس‌پور یک دانشجوی بیرجندی نیز روز عرفه را دارای لحظات مغتنم دانست و گفت: هر لحظه‌ای از لحظات روز عرفه به خصوص برای دعا و درخواست از خداوند برای ما گران بهاست.

وی با تاکید بر حضور قشر جوان در مراسم روز عرفه گفت: با توجه به مشکلات جامعه امروز بعد از شب قدر، روز عرفه نقطه عطفی برای زنده شدن دل‌ها در سایه استغفار و دعاست.

وی در توصیه‌ای به سایر جوانان گفت: بیایید امروز را غنیمت بشماریم و برای گرفتن حاجات خود به در خانه معبود برویم، چون در روز عرفه بُردِ دعا خیلی زیاد است.

عرفه روز گشایش درهای مغفرت خدواند بر روی انسان‌ها

حجت الاسلام و المسلمین دادخدا خدایی یک کارشناس مذهبی در بیرجند نیز روز عرفه را روز نیایش و مناجات با خالق هستی دانست و خبرنگار ایسنا گفت: در این روز درهای رحمت الهی بر روی همه بندگان به ویژه گنهکاران گشوده است.

وی با بیان این‌که روز عرفه یکی از روزهای عظیم است، گفت: این روز از آن جهت که حق تعالی بندگان خویش را به عبادت و طاعت فراخوانده حایز اهمیت است و در این روز سفره‌های جود احسان خداوند برای تمامی بندگان گسترده شده است.

وی به روایتی در خصوص امام زین العالدین(ع) اشاره کرد و افزود: روایت شده که ایشان در روز عرفه صدای سائلی را که از مردم درخواست کمک می‌کرد شنید و به او فرمود، وای بر تو آیا از غیر خدا سوال می‌کنی در این روز و حال آن که امید می‌رود در این روز برای بچه‌های در شکم که فضل خدا شامل آنها شود و سعید گردند.

این کارشناس مذهبی آمرزش گناهان، قبولی طاعات، آشنایی بیشتر با معارف اسلامی، تفکر و تامل در گذشته و آینده، برآورده شدن حاجات و توجه ویژه خداوند متعال به بندگان را از جمله برکات روز عرفه برشمرد و افزود: آنچه از روایات و دعاهای اهل بیت (ع) در این روز به دست می‌آید نشانگر آن است که پروردگار هستی این روز را برای مناجات خود انتخاب کرده و نعمت‌های مادی و معنوی خود را در یوم ا... عرفه بر بندگانش ارزانی داشته است.

خدایی، دعا و نیایش به درگاه ربوبی را از ویژگی‌های مهم روز عرفه ذکر کرد و گفت: پیشوایان معصوم(ع) با استفاده از موقعیت معنوی روز عرفه مردم را به راز و نیاز و تقویت پیوند با سرچشمه کمالات ترغیب و تشویق می‌کنند، چرا که اساس شخصیت حقیقی انسان و ارزش او به اندازه ارتباطش با خداوند متعال تعیین می‌شود.

این کارشناس مذهبی، به نیایش‌های عاشقانه امام حسین (ع) در روز عرفه اشاره کرد و ادامه داد: امام حسین(ع) با استفاده از فضای معنوی روز عرفه در صحرای عرفات و در دامنه کوه جل الرحمه مناجات زیبای خود را زمزمه کرده و آوای ملکوتی‌اش نه تنها در میان حاجیان خانه خدا در صحرای عرفات طنین‌انداز بود بلکه آن نیایش‌های عاشقانه، در طول تاریخ دل‌های مشتاق را تحت تاثیر قرار داده است.

وی با تاکید بر این نکته که خداوند متعال در زمان‌ها و مکان‌های خاص، فرصت‌های ارتقا و کمال برای انسان قرار داده گفت: یکی از بهترین فرصت‌ها برای این که انسان نسبت به خود و خداوند متعال معرفت و شناخت بیابد فرصتی است که در روز عرفه برای بشر به صورت کلی قرار داده است.

خدایی خاطرنشان کرد: یاد نیازهای دیگران و اولویت دادن نیاز دیگران بر نیاز خود درس بزرگی است، لذا بر اساس آموزه‌های این روز انسان باید همواره بنده خدا باشد و در کنار ارتباط با خدا به نیاز دیگران نیز توجه داشته باشد.

وی بر انجام اعمال مخصوص این روز بزرگ تاکید کرد و گفت: این اعمال در کتاب مفاتیح الجنان به صورت جزء نوشته شده است.

هم‌چنین حجت‌الاسلام‌والمسلمین احمد رضایی رئیس اداره فرهنگی تبلیغات اسلامی استان خراسان جنوبی نیز در گفت‌وگویی با خبرنگار ایسنا، روز عرفه را یک روز مهم و با فضلیت در تاریخ معرفی کرد و افزود: در این روز به عنوان روز عبادت و نیایش، مردم مومن و خداجو همراه با کاروان معنوی امام حسین(ع) به راز و نیاز خداوند می‌پردازند.

وی با اشاره به برپایی مراسم روز عرفه در خراسان جنوبی گفت: این مراسم معنوی طبق روال همه ساله با یاد حضرت مسلم بن عقیل سفیر امام حسین (ع) در جای جای خراسان جنوبی برگزار می‌شود.

رئیس اداره فرهنگی تبلیغات اسلامی استان خراسان جنوبی از برگزاری مراسم محوری در شهرستان بیرجند خبر داد و گفت: علاوه بر مساجد محلات در چند نقطه به صورت محوری مراسم روز عرفه برگزار می‌شود که از آن جمله می‌توان به مصلی المهدی(عج)، مصلی ابوالفضلی(ع)، امامزادگان باقریه و هیئت محبان الزهرا(س) اشاره کرد.

رضایی بر حضور پر شور مردم خداجوی استان در مراسم‌های این روز تاکید کرد و گفت: از آنجا که انسان ذاتاً نیازمند عبادت و وصل شدن به خداوند است و عصر امروز نیز این نیاز بیش از پیش در مردم احساس می‌شود لذا پیش بینی می‌کنیم امسال شاهد مراسم باشکوه روز عرفه در خراسان جنوبی باشیم.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.