بایدن با اشاره به اینکه آمریکا می خواست از مخالفان میانه رو حکومت سوریه پشتیبانی شود، توپ حمایت از گروه های افراط گرا و تروریستی را کاملا به زمین متحدان منطقه ای واشنگتن از جمله عربستان، ترکیه و قطر انداخت.

جو بایدن معاون رییس جمهوری آمریکا اخیرا اظهاراتی مهم درباره شکل گیری گروه تروریستی داعش و نقش کشورهای منطقه ای متحد آمریکا در پیدایش گروه داعش و گسترش بی ثباتی و افراط گرایی در منطقه بیان کرده است که بی سابقه به نظر می رسد.

به گزارش جماران به نقل از عصر ایران، بایدن روز پنج شنبه گذشته در سخنانی در دانشگاه هاروارد درباره مسایل مرتبط با سیاست خارجی آمریکا ضمن اذعان به این مساله که متحدان منطقه ای آمریکا از جمله ترکیه، قطر و عربستان به شکل گیری گروه داعش کمک کرده اند، اعلام کرد که این کشور ها حالا با دیدن نتایج سیاست هایشان پشیمان شده اند.

بایدن با تاکید بر اینکه ترکیه ، عربستان، امارات و قطر به هر نحو و شکلی می خواستند دولت بشار اسد را در سوریه ساقط کنند و یک جنگ شیعه - سنی در منطقه ایجاد کنند، افزود؛ در نتیجه اصرار این کشور ها میلیون ها دلار پول و سلاح به دست گروه های تروریستی و افراط گرا افتاد.

بایدن افزود: این کشورها کمک کردند هزاران تروریست به داخل خاک سوریه نفوذ کنند تا با دولت بشار اسد بجنگند.

معاون رییس جمهور اوباما گفت؛ اردوغان که یکی از دوستان نزدیک من نیز است، خودش به من اعتراف کرد که شما آمریکایی ها درست می گفتید و ما زیاده از حد اجازه دادیم تا ستیزه جویان وارد خاک سوریه شوند و اوضاع را از کنترل خارج کنند ولی حالا تلاش داریم مرزهایمان را به روی آنها ببندیم.

بایدن البته در سخنان خود تلاش کرد نقش آمریکا را در بحران جاری در عراق و سوریه کمرنگ نشان دهد و با توجیه اینکه آمریکا نمی تواند بار دیگر با گروه های اسلامگرا سرشاخ شود و به یک کشور اسلامی لشکر بکشد، تلاش کرد این گونه وانمود کند که واشنگتن بسیار کمتر از متحدان منطقه ای در وضعیت به وجود آمده در عراق و سوریه مقصر است و به صراحت گفت که این بحران موجود را باید کشورهای مسلمان متحد آمریکا در منطقه حل و فصل کنند.

بایدن با اشاره به اینکه آمریکا می خواست از مخالفان میانه رو حکومت سوریه پشتیبانی شود، توپ حمایت از گروه های افراط گرا و تروریستی را کاملا به زمین متحدان منطقه ای واشنگتن از جمله عربستان، ترکیه و قطر انداخت و این کشورها را مسبب شکل گیری گروه تروریستی چون داعش دانست.

بایدن البته در سخنان خود هیچ اشاره به این موضوع نکرد که بسیاری از رهبران ارشد داعش در طی سال های 2003 تا 2009 و در زمان اشغال عراق از سوی آمریکا به عنوان مظنونان تروریستی در بازداشتگاه های آمریکا در عراق نگهداری می شدند و پس از خروج از این بازداشتگاه ها بسیار خطرناک تر از قبل شدند و بسیاری از آنها که حتی تروریست نبودند در این بازداشتگاه ها به رهبران اصلی گروه های تروریستی وصل شدند و امکان کسب ارتباط و آشنایی با آنها را یافتند و پس از آزادی از زندان تبدیل به تروریست هایی حرفه ای شدند.

با این حال سخنان بایدن را می توان صریح ترین اقرار و اعتراف از زبان یک مقام ارشد آمریکا درباره اشتباهات استراتژیک و تاکتیکی محور غربی- عربی حامی مخالفان حکومت سوریه دانست که در 3 و نیم سال گذشته در نتیجه سیاست های آنها بیش از 180 هزار نفر در جنگ داخلی سوریه کشته شده و بیش از 3 میلیون نفر از شهروندان سوری آواره و بیش از یک سوم از شهروندان این کشور نیازمند دریافت کمک های غذایی نهادهای بین المللی شده اند. این خسارت ها علاوه بر ویرانی کامل کشور سوریه و بی ثباتی کم سابقه ای است که بر منطقه خاورمیانه سایه افکن شده است.
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.