فرستاده ویژه 'باراک اوباما' در امور عراق ادعا کرد که تهیه طرح عملیات آزاد سازی شهر 'موصل' به یک سال زمان نیاز دارد.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا'، 'جان آلن' دیروز (جمعه) در جمع خبرنگاران در بغداد با بیان این که نبرد برای آزادی موصل مستلزم برنامه ریزی و آمادگی کامل است، گفت: عملیات آزاد کردن این شهر احتمالا ظرف یک سال طراحی و سپس آغاز خواهد شد.

نماینده ویژه اوباما همچنین تاکید کرد که بازسازی ساختارهای ارتش عراق به نحوی که بتواند به نیرویی توانمند برای شکست دادن 'داعش' تبدیل شود، 'روندی زمان بر' است.

داعش فعال ترین گروه تروریستی و تکفیری در عراق و سوریه است که به گفته بسیاری صاحب نظران، آمریکا برای پیشبرد منافعش آن را ایجاد و در جریان جنگ سوریه از آن حمایت های مالی، آموزشی و تسلیحاتی کرد. اکنون که واشنگتن اهداف سلطه جویانه خود را در منطقه خاورمیانه در خطر می بیند، ائتلافی با مشارکت چندین کشور حامی این گروه تکفیری تشکیل داده و مناطقی از عراق و سوریه را هدف حملات هوایی قرار داده است.

شهر موصل در شمال غربی عراق دومین شهر بزرگ این کشور است. گروه تروریستی داعش این شهر را در تاریخ 10 ژوئن (20 خرداد) اشغال کرد و از آن زمان به بعد این شهر به عنوان مرکز سرکردگی تروریست های این گروه و پایگاهی برای اجرای حملات بیشتر مورد استفاده قرار گرفت.

'ابوبکر البغدادی' سرکرده گروه تروریستی داعش، اوایل ماه ژوییه (تیرماه) در مناطق تحت اشغال خود در عراق و سوریه 'خلافت' خودخوانده اعلام کرد.

آلن همچنین در سخنانش از طرح 'حیدر العبادی' نخست وزیر عراق در زمینه ایجاد 'گارد ملی' متشکل از نیروهای عشیره ای سنی در سطح استانی و بکارگیری آن ها در کمک رسانی و تقویت ارتش مرکزی، تمجید کرد.

فرستاده ویژه اوباما در عراق پنجشنبه گذشته با عبادی و دیروز با 'سید عمار حکیم' رییس 'مجلس اعلای عراق' دیدار و گفت و گو کرد.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.