محمدرضا باهنر علاوه بر اینکه به واسطه سال ها حضور در مجلس شورای اسلامی مرد لابی های اصولگرایان نام گرفته اما به دلیل سابقه طولانی حزبی اش می تواند یکی از افرادی باشد که توانایی تحلیل شرایط حزبی در کشور را داراست. او در گفت وگو با سایت میزان، وابسته به قوه قضاییه به تحلیل خود از شرایط اصولگرایان و اصلاح طلبان برای انتخابات آتی مجلس پرداخت.
به گزارش جماران، اعتماد نوشت: اغلب سیستم های سیاسی دنیا دو حزبی، سه حزبی یا چهار حزبی هستند. بیش از این هم دیگر شلوغ می شود. اما اینکه ما چه سیستم حزبی را داشته باشیم، بستگی دارد به فضای موجود و مورد انتظار در کشور. مثلااگر ما بخواهیم سیستم حزبی داشته باشیم می توان دو جریان بزرگ اصلاح طلبی و اصولگرایی را برای آن در نظر گرفت. اگر بخواهیم سه حزبی باشیم بازهم می توان سه جریان اصولگرایی، اصلاح طلبی و اعتدالی را شکل داد. حتی اگر بخواهیم چهار حزبی شویم می توان شکل گیری جریان های اصولگرای رادیکال، اصولگرا یا اصلاح طلب رادیکال و اصلاح طلب را بررسی کرد، با این شکل که دو حزب تندروی اصلاح طلبی و اصولگرایی و دو حزب میانه رو اصلاح طلب و اصولگرا شکل بگیرند. البته بنده فکر می کنم در حال حاضر هنوز موقعیتی برای تشکیل سیستم چهار حزبی در کشور ما وجود ندارد و فعلاباید همان دو جناح کار کنند.
بنده رویه شکل گیری احزاب دولت ساخته را اصلا قبول ندارم: چراکه معتقدم حزب باید دولت ساز باشد. برای همین است که حزب های دولت ساخته در پیگیری اهدافی که به آن اشاره کردید، موفق نبودند و با کنار رفتن آن دولت به حاشیه رانده شدند. در حالی که اگر حزب دولت ساز باشد، در یک دوره برنده انتخابات است و در یک دوره هم ممکن است بازنده باشد. آن حزب در یک دوره اکثریت حاکم است و در دوره یی دیگر اقلیت: چنین احزابی قواعد شکل گیری دولت ها را به خوبی می دانند و به نتایج تمکین می کنند.
بعضی ها می گویند یک طرف فرض می کنیم اعتدالیون اصلاح طلب با اصولگراها با هم یکی شوند، بعد دو جریان رادیکال، رادیکال اصلاح طلب و رادیکال اصولگرا باهم مبارزه کنند. من این را اصلابه مصلحت اصولگرایان نمی دانم. من معتقدم اصولگرایان اگر چه با هم اختلافات زیادی دارند، اما باز هم باید همه تلاش شان را بکنند که به هم نزدیک شوند و اگر رقابتی هست باز بین جریان اصولگرایی و اصلاح طلبی شکل بگیرد: چون اگر اصولگرایان دو تکه شوند و اصلاح طلب ها هم به همین شکل، آن وقت معلوم نیست چه کسی یا کسانی از نتیجه این کار سود ببرند.
ما در جریان اصولگرا نباید صفر و صدی نگاه کنیم، ما در جریان اصولگرا باید تمامی تلاش خود را به کار ببندیم و رو به جلو حرکت کنیم، اگرچه علاقه مندیم به وحدت 100 درصدی برسیم اما اگر نشد وحدت 90 و 80 درصدی هم خوب است، بالاخره ما کار را نباید رها کنیم. وحدت جریان اصولگرایی را در دو فضا می توانیم تصور کنیم، اول در وحدت بین علما که بالاخره سه جریان جامعه روحانیت مبارز تهران - در غیاب آیت الله مهدوی کنی - جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و موسسه آموزشی امام خمینی(ره) در آن تاثیرگذار هستند، باید این سه مجموعه با هم بنشینند و به یک سری تفاهم ها برسند.
خوشبختانه سه تشکل روحانی یاد شده در جاهایی هم به تفاهم رسیده اند، مثلادر جریان انتخابات مجلس خبرگان بحمدالله این سه مجموعه کاملابه تفاهم رسیده اند، ولی در بحث مجلس هنوز دارند بحث می کنند. بعد از این هم من معتقدم که خیلی آقایان نباید وارد جزییات شوند: یعنی در حد سیاست های راهبردی و جمع کردن اصولگرایان دور هم تصمیم گیری کنند تا این جریان بتواند سازوکارهای مربوط به مجلس را انجام داده و طرح ریزی کند.
سطحی از این سه مجموعه که در فضای وحدت اصولگرایان تاثیرگذار و نقش آفرینند، فعالان سیاسی هستند. حالابعضی جاها شخصیت های حقوقی هستند مثل جبهه پیروان خط امام و رهبری که متشکل از 18،17 تشکل سیاسی فعال شناسنامه دار است و همه اینها با هم کار می کنند. یک سری تشکل ها هم هستند مانند ایثارگران، رهپویان، پایداری و... و یک سری اشخاص حقیقی هم هستند که اگرچه حزبی ندارند اما حوزه نفوذ دارند، مثل آقایان قالیباف، ولایتی و لاریجانی به نظر بنده این شخصیت های حقوقی، تشکل ها و شخصیت های حقیقی باید دور هم بنشینند و چاره یی هم ندارند جز اینکه به یک سری تفاهماتی برسند. در این دو سطح ما باید تلاش کنیم وحدت به وجود بیاید، اشاره هم کردم به وحدت 100 درصدی هم نرسیدیم، به هر مقداری بتوانیم وحدت کنیم عیبی ندارد.
در انتخابات مجلس آتی ممکن است بعضی از نماینده ها تغییر کنند، اما من این تصور را ندارم که مجلس دهم از جریان اصولگرایی خارج شود. البته نباید نسبت به این امر مطمئن باشیم، بلکه باید برای آن تلاش کنیم. رقیب جدی است.
کسی نباید تصور کند که قرار است مجلس ششم اتفاق بیفتد: نه، از این خبرها نیست. من می خواهم بگویم همان توصیه یی را به اصولگرایان می کنم که به مومنین می شود: باید همیشه در حالت خوف و رجا باشیم، نه خیلی مطمئن که آب از دست برود و نه خیلی ناامید.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.