هشت کشور آسیایی در رده کشورهایی قرار دارند که درآمد سرانه آنها کمتر از 1006 دلار آمریکاست و در رده‌بندی جهانی در میان کشورهای فقیر به حساب می‌آیند؛ ایران در این رده‌بندی در زمره کشورهای «با درآمد متوسط رو به بالا» قرار دارد.
به گزارش «اقتصاد نیوز» به نقل از بانک جهانی، اغلب کشورهای واقع شده در قاره آسیا در زمره کشورهای کم در آمد یا با درآمد سرانه متوسط قرار دارند. طبق این گزارش کشورهایی که درآمد سرانه سالانه آنها کمتر از 1006 دلار آمریکاست، کم‌درآمدترین کشورهای دنیا هستند و کشورهایی که درآمد سرانه آنها بین 1006 تا 3975 دلار آمریکاست در زمره کشورهای «با درآمد متوسط رو به پایین» قرار گرفته‌اند.
بیشترین شمار از کشورهای کم درآمد در قاره آفریقا واقع شده‌اند؛ در حالی که در قاره آسیا کشورهای تاجیکستان، قرقیزستان، افغانستان، نپال، بنگلادش، میانمار و کامبوج و یمن در دسته کشورهایی هستند که درآمدسرانه کمتر از 1006 دلار در سال را تجربه می‌کنند.
ایران در این رده‌بندی در جایگاه کشورهای «با درآمد متوسط رو به بالا» قرار گرفته است؛ ولی نکته مهم اینجاست که درآمد سرانه مردم در ایران طی سه سال گذشته سیر کاهشی داشته است و این کاهش سبب شده است تا فاصله ایران با کشورهای دارای درآمد متوسط به پایین کمتر و کمتر شود. کاهش درآمد سرانه در ایران از سال 2011 میلادی تاکنون با سرعت بیشتری اتفاق افتاده است و زمینه را برای بیشتر شدن نرخ فقر در کشور فراهم کرده است.
در این رده‌بندی کشورهایی که بیشتراز 12275 دلار آمریکا در سال درآمد دارند در رده کشورهای پردرآمد قرار گرفته‌اند که اغلب این کشورها در آمریکای شمالی، اسکاندیناوی، اتحادیه اروپا و در نهایت در استرالیا واقع شده‌اند. این کشورهای پردرآمد در سال گذشته بین 12 هزار دلار آمریکا تا بالغ بر 150 هزار دلار آمریکا درآمد سرانه داشته اند.
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.