نتایج یک بررسی جدید در استرالیا نشان می دهد که نوزاد پسر مادرانی که در دوران بارداری یا شیردهی سیگار می کشند احتمالا عقیم می شوند.

به گزارش ایرنا از هلث، دانشمندان دانشگاه نیوکسل استرالیا در یک پروژه تحقیقاتی متوجه شدند، مادرانی که در این دو دوره حساس زندگی نوزاد خود سیگار می کشند، به طور جدی باروری نوزدان پسر را در بزرگسالی در معرض خطر قرار می دهند.

به گفته آنها، نتایج تحقیقات نشان می دهد که سیگار آسیب دائمی به ارگان های تولید مثل انسان به ویژه نوزادان پسر از طریق تولید اسپرم های معیوب می زند.

طبق این تحقیقات بسیاری از مردان سن 30 تا 40 سالگی استرالیایی به رغم اینکه در دوران باروری قرار دارند، اما عقیم هستند که به احتمال زیاد علت آن به سیگار کشیدن مادران آنها در دوران بارداری بازمی گردد.

طبق این گزارش در حال حاضر از هر هشت زن باردار استرالیایی یک نفر سیگاری است. این درحالی است که این آمار در دهه های 1970 - 80 بسیار کم بوده است.

محققان استرالیایی موش های باردار متعددی را در معرض دود 24 نخ سیگار در ایام نزدیک به زایمان آنها قرار دادند و متوجه شدند بچه موش های نر به دنیا آمده اکثرا عقیم ا دارای اسپرم های معیوب و کمتری نسبت به بچه موش های سالم هستند.

'پروفسور ایلین مک لوگلین' از اعضای تیم تحقیق این پروژه پزشکی می گوید: نتایج این تحقیقات می تواند در درمان بیماری عقیمی مردان دارای مادر سیگاری بسیار موثر باشد.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.