پایگاه شبکه خبری سومریه نیوز در گزارشی به بررسی موضع قبایل دیالی نسبت به داعش پرداخت و نوشت: اشغال شماری از مناطق دیالی به دست داعش، سوالات مبهمی را درباره موضع قبایل این شهر مطرح کرده است و حتی برخی را واداشته تا قبایل آن منطقه را به حمایت از تروریسم متهم کنند.

به گزارش جماران به نقل از شفقنا، این پایگاه افزود: همین موضوع شیوخ و بزرگان این قبایل را واداشته است تا برای حفظ آبرو و تکذیب حمایت از تروریسم، دست به کار شوند و از هیچ کوششی برای بیان موضع خود در حمایت از نیروهای امنیتی دریغ نکنند.
در همین حال سعد جبار الدلیمی یکی از این شیوخ می گوید: ما به دنبال تصحیح شایعاتی هستیم که درباره ما مطرح می شود؛ زیرا قبایل عربی که به حمایت از تروریسم متهم می شده اند، فقط و فقط از دستگاههای امنیتی حمایت می کنند و به حفظ وحدت عراق پایبندند.
قحطان عدنان العزوای از دیگر بزرگان قبایل دیالی در این باره می گوید: حتی سنگ هم در روستاها درباره داعش اطلاعات می دهدو باید داعش این را بداند.

عمر الکروی معاون شورای استان دیالی نیز تشریح می کند: قبایل دیالی به تروریست های داعش کمک رسانی و حمایت نمی کنند و تنها اشخاص محدود و گروههایی ساختگی هستند که به این گروهها کمک می کنند.
وی ادامه می دهد: جنگ های اخیر قبایل دیالی و همکاری بالای آنها با نیروهای امنیتی و شهروندان، موضع واقعی قبایل دیالی را نشان داد و همچنین ثابت کرد که هرگز برای آزاد سازی مناطق خود از دست داعش، کوتاهی نکردند.

هادی العامری ناظر عملیات دیالی نیز می گوید: موضوع از این قرار است که نه تنها بین ارتش و گروههای مردمی همکاری لازم وجود ندارد بلکه بین ارتش و گروههای مردمی از یک طرف و قبایل منطقه از طرف دیگر همکاری لازم وجود نداد.

گفتنی است برخی از مسئولان عراقی و منابع خبری قبایل استان دیالی را به همدستی و همکاری با داعش و گروههای تروریستی متهم می کنند.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.