حضرت آیت الله العظمی جعفر سبحانی معتقد است: اخلاق بهترین تبلیغ است و اسلام آوردن مردم اندونزی ناشی از اخلاق خوب و برخورد صحیح تجّار مسلمانی است که برای تجارت به این کشور مسافرت می کردند.

به گزارش جماران به نقل از شفقنا، این مرجع تقلید امروز در انتهای درس خارج اصول خود در مسجد اعظم قم با اشاره به فرارسیدن روز عرفه و گرامیداشت این روز اظهار داشت: روزه گرفتن در این روز مستحب است اما مانع درس نیست؛ به عبارت دیگر درس خواندن واجب عینی یا قریب واجب عینی ولی روزه گرفتن مستحب است بنابراین امیدواریم آقایان در صبح روز عرفه با همین جمعیت پای درس حاضر شوند.

او با اشاره به حدیثی از پیامبر اکرم(ص) گفت: سه چیز است که هر کس نداشته باشد هیچ عملى از او تمام و کامل نیست: پاکدامنى و ورعى که او را از نافرمانى خدا بازدارد و خویى که به سبب آن با مردم مدارا کند و بردبارى و حلمى که به وسیله آن رفتار جاهلانه نادان را دفع کند.

آیت الله سبحانی تصریح کرد: ورع مانع از رفتن انسان به سمت گناه می شود؛ انسان دلش می‌خواهد که جلویش را بشکافد و پیش رود و حلال و حرام نشناسد، ولی ورعی دارد که مانع انجام این امور در او می‌شود.

او مدارا کردن با مردم را در جذب آنها به سوی خویش موثر دانست و افزود: اخلاق مبلّغ اسلام است؛ شاید پای هیچ سربازی به اندونزی باز نشده باشد اما وقتی به این کشور می روید خواهید دید که اخلاق مسلمانی در آن موج می زند.

این مرجع تقلید تصریح کرد: اخلاق تجّار مسلمان سبب گرایش مردم این کشور به اسلام شده است و لذا جمعیت 100 میلیون مسلمان در اندونزی مولود همین اخلاق تجّار مسلمان است.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.