سخنگوی وزارت امور خارجه چین اعلام کرد این کشور از عضویت رسمی هند و پاکستان در سازمان همکاری شانگهای استقبال می کند.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا، 'هونگ لی' سخنگوی وزارت امور خارجه چین در نشست خبری روز پنجشنبه در پاسخ به سئوالی در خصوص عضویت رسمی هند و پاکستان در سازمان همکاری شانگهای، گفت: چین برای نفوذ و نقش مهم هند و پاکستان در منطقه اهمیت زیادی قائل است.

براساس بیانیه چهاردهمین اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای که اخیرا در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان برگزار شد امکان عضویت رسمی پاکستان و هند در این سازمان از نشست آتی در سال 2015 در روسیه فراهم شد.

وی در ادامه با اشاره به همکاری هند و پاکستان با سازمان همکاری شانگهای به عنوان کشورهای ناظر، گفت که پکن عضویت رسمی این دو کشور در سازمان همکاری شانگهای را برای توسعه این سازمان و امنیت منطقه مفید می داند.

هونگ لی گفت که چین مایل است ارتباطات نزدیکی با هند و پاکستان برای پیوستن این دو کشور در سازمان همکاری شانگهای داشته و این ارتباطات را حفظ کند.

سند حقوقی پذیرش اعضای جدید سازمان همکاری شانگهای به تازگی در نشست سران این سازمان در دوشنبه پایتخت تاجیکستان به تصویب رسید.

قزاقستان، قرقیزستان، چین، روسیه، تاجیکستان و ازبکستان اعضای سازمان همکاری شانگهای هستند و افغانستان، هند، ایران، مغولستان و پاکستان به عنوان کشورهای ناظر در سازمان فعالیت می کنند.

وزیرخارجه هند اخیرا گفته است این کشور پس از عضویت در سازمان همکاری شانگهای، در امور این سازمان فعالانه شرکت خواهد کرد.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.