وزیر نیرو نسبت به مصرف‌ بی‌رویه آب و ترویج الگوی بدمصرفی در جامعه ابراز نگرانی کرد.

به گزارش جماران بهنقل از ایسنا، منطقه کویر، "حمید چیت چیان" عصر امروز در جلسه شورای آب استان کرمان با تشکر از توجه مسوولان استان کرمان به مسئله آب اظهار کرد: کشور ما کشور کم آبی است و بخشی از استان های ما در مناطق خشک و بقیه در مناطق نیمه خشک قرار گرفته اند. به دلیل مجانی بودن آب و نداشتن قیمت، همه مردم در از بین بردن منابع و بدتر مصرف کردن منابع آب مسابقه گذاشته اند. در کشاورزی، صنعت و شرب وضعیت اینگونه است و واقعیت این است که با این روند روز به روز در جهت بدتر شدن وضعیت گام برمی داریم.

وی افزود: طی سال های گذشته میزان بارندگی از حدود 250 میلیمتر به 242 میلیمتر کاهش پیدا کرده است. طبق آمار در 30 سال اعلام شد که جمعا در کشور 130 میلیارد مترمکعب در کشور آب تجدیدپذیر داریم و الان این میزان به 120 میلیاردمترمکعب کاهش پیدا کرده است.

چیت چیان تصریح کرد: مصرف آب در کشور بسیار زیاد است به گونه ای که در حال حاضر به ازای هر فرد در کشور حدود یک هزار و 550 مترمکعب آب تجدیدپذیر داریم این در حالی است که متوسط دنیا 6 هزار و 400 مترمکعب است.

وزیر نیرو گفت: هر کشوری که کمتر از یک هزار و 600 مترمکعب آب داشته باشد در وضعیت بحران آب قرار می گیرد. از بیان این مسئله اِبا نداریم و می خواهیم مردم واقعیت را دانسته و همدلی و همراهی برای حل این مسئله داشته باشند. اگر از مجموع آب تجدیدپذیر بیش از 40 درصد برداشت شود، ناپایداری در منابع آب ایجاد می شود. 120 میلیارد مترمکعب آب در کشور داریم که 96 میلیارد مترمکعب آن یعنی معادل 80 درصد را استفاده می کنیم و دوبرابر وضعیت بحران را داریم و از حیث میزان مصرف منابع موجود نیز در وضعیت بحران قرار داریم.

وزیر نیرو تصریح کرد: به دلیل مجانی بودن آب و نداشتن قیمت، همه مردم در از بین بردن منابع و بدتر مصرف کردن منابع آب مسابقه گذاشته اند. در کشاورزی، صنعت و شرب وضعیت اینگونه است و واقعیت این است که با این روند روز به روز در جهت بدتر شدن وضعیت گام برمی داریم.

وی تصریح کرد: باید در نحوه مصرف آب تجدیدنظر جدی داشته باشیم.احکام شرعی نیز این مسئله را بیان می کند و تاکید مقام معظم رهبری بر این مسئله است پس باید مصرف آب را مدیریت کنیم.

چیت چیان ادامه داد: در سال های گذشته دست روی دست نگذاشته ایم. کارهای زیادی انجام شده است و سدهای زیادی ساخته و خیلی کار شده اما بیشتر همت مدیران بخش آب ،برای مدیریت آب سطحی صرف شده و آب های زیرزمینی به صورت کامل مورد غفلت قرار گرفته است. در صورتی که آب زیرزمینی 54 درصد آب کل مصرفی کشور را تامین می کند پس باید نیمی از کار و وقت و اعتبار ما صرف این منابع می شد که متاسفانه تقریبا این کار رها بوده است. یکی از مصوبات طرح شورای عالی آب برای آب های زیرزمینی، این است که باید به طور متوسط در کشور 25 درصد از مصارف آب زیرزمینی را کاهش دهیم زیرا حدود 8 میلیارد مترمکعب سالانه بیش از ظرفیت دینامیک آب های زیرزمینی برداشت می کنیم.

وزیر نیرو ادامه داد: اگر 20 درصد از مصارف را کاهش دهیم، به جایی می رسیم که از منابع استاتیک برداشت نکنیم، 5 درصد دیگر نیز باید کمتر برداشت شود. برای اینکه سالانه 5 میلیارد مترمکعب کاهش برداشت از این طریق داشته و بتوانیم این ذخایر استاتیکی را که طی 50 سال گذشته بی رویه برداشت شده، جبران شود. مصوبه دیگر این است که بازار آب باید در 609 دشت کشور ایجاد شود و باید این بازار باشد تا آب قیمت اقتصادی پیدا کرده و بی‌خود هدر نرود.

چیت چیان خاطر نشان کرد: ایجاد تشکل های آب بران مصوبه دیگر است تا صاحبان آب مصرف را کنترل و نظارت بر برداشت را خود مردم در چهارچوب مقررات انجام دهند. از سال آینده بخش قابل توجهی از اعتبارات وزارت نیرو برای مدیریت منابع آب های زیرزمینی اختصاص می یابد و در این زمینه نصب کنتورهای هوشمند، برقی کردن چاه ها، ایجاد گروه های گشت و بازرسی برای کنترل برداشت ها، بستن چاه های غیرمجاز، جلوگیری از برداشت اضافه از پوانه چاه های مجاز و ... از جمله اقدامات این حوزه است. 15 طرح در شورای عالی آب تصویب شده تا به برگرداندن وضعیت آب کمک کند.

چیت چیان فزود: تمام آب تجدیدشونده زیرزمینی را می توانیم استفاده کنیم و در مجموع آبهای زیرزمینی و سطحی باید به 40 درصد آب تجدیدپذیر برگردیم و هدف ما رساندن مصرف در هر دو منابع به 60 درصد است.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.