قیمت سبد نفتی اوپک نیز در اثر پیش‌بینی برای کاهش تولید نفت اوپک و به دنبال آن کاهش ذخایر فراوان نفت در جهان، 62 سنت افزایش یافت و 95.30 دلار معامله شد.

به گزارش جماران به نقل از فرارو، سازمان کشورهای تولید و صادرکننده نفت اوپک، در آخرین بروز رسانی سایت خود اعلام کرد: هر بشکه سبد نفتی این سازمان روز سه‌ شنبه با 62 سنت افزایش نسبت به روز پیش از آن 95.30 دلار معامله شد.

روز دوشنبه سبد نفتی اوپک با یک دلار کاهش برای نخستین بار در سال جاری میلادی 94 دلاری شده بود و رکورد جدیدی در کمترین رقم در سال 2014 به ثبت رساند.

سبد نفتی اوپک از 15 آگوست برای نخستین بار در سال 2014 زیر 100 دلار در هر بشکه معامله شد. قیمت سبد نفتی اوپک به علت تنش‌ ژئوپلتیکی در 19 ماه ژوئن به بالاترین رقم در سال جاری برابر با 110.26 دلار رسید و از آن زمان تاکنون حدود 15 دلار از ارزش خود را ازدست داده است.

روز سه‌شنبه عبدالله البدری دبیرکل اوپک گفته بود که کشورهای عضو اوپک سقف تولید خود را برای سال 2015 حدود 500 هزار بشکه در روز کاهش خواهند داد. این امر سبد افزایش 2 دلاری قیمت نفت برنت شد که بیش از یک هفته به زیر 100 دلار رسیده بود. با این حال، این نوع نفت امروز نیز کمتر از 99 دلار در بازارهای جهانی فروخته شد.

تحلیلگران پیش‌بینی کرده بودند که کشورهای عضو اوپک نسبت به کاهش قیمت نفت به کمتر از 100 دلار واکنش نشان دهند چراکه این کشورها برای تامین بودجه‌شان در صورت کاهش قیمت نفت به زیر 100 دلار با چالش مواجه می‌شوند.

سبد نفتی اوپک متشکل از نفت صحرای الجزایر، نفت گیراسول آنگولا، نفت اورینت اکوادور، نفت سنگین ایران، نفت سبک بصره عراق، نفت صادراتی کویت، سیدر لیبی، بونی لایت نیجریه، نفت مارین قطر، نفت سبک عربستان، نفت موربان امارات و مِرِی ونزوئلا است.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.