این جریان خزنده قصد دارد نقش امام(ره) در شکل دهی، رهبری و پیروزی را کمرنگ کند و عوامل دیگری را هم عرض با امام جلوه دهد؛ عواملی که زائیده، همراه و یا متاثر از نهضت امام(ره) در جریان انقلاب حضور داشتند.

حسین انتظامی، معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد در مراسم رونمایی از رمان دو جلدی «مفتون و فیروزه» با اشاره به همشهری بودن با نویسنده کتاب و آشنایی با جغرافیای اتفاقات این رمان، گفت: این رمان به دلیل بیان رئالیستی تاریخ انقلاب و مرور حضور برخی شخصیت های انقلابی مشهد کاری ارزشمند و قابل تقدیر است.

به گزارش جماران به نقل از «تابناک»، انتظامی در این مراسم که در خانه هنرمندان برگزار شد، با اشاره به حضور برخی شخصیت های واقعی در این رمان، به جریان شناسی سیاسی در مشهد اشاره کرد و گفت: این رمان که در ژانر تاریخی نوشته شده، به خوبی به بیان واقعی حوادث قبل از انقلاب در مشهد و کانون مبارزاتی آن پرداخته است.

معاون وزیر ارشاد در همین زمینه به نکته مهمی اشاره کرد و گفت: متاسفانه یک جریان خزنده در حال حاضر دارد واقعیت های انقلاب را به شکلی تحریف شده و یا وارونه جلوه می دهد و در کتب تاریخ شفاهی و برخی مصاحبه ها وقایع انقلاب را به شکلی دیگر به تصویر می کشد.

وی در توضیح این نکته افزود: این جریان خزنده قصد دارد نقش امام(ره) در شکل دهی، رهبری و پیروزی را کمرنگ کند و عوامل دیگری را هم عرض با امام جلوه دهد؛ عواملی که زائیده، همراه و یا متاثر از نهضت امام(ره) در جریان انقلاب حضور داشتند.

انتظامی در تبیین مبارزات انقلابی در مشهد به سه شخصیت اصلی اشاره کرد و گفت: نهضت امام(ره) در مشهد بر پایه سه شخصیت اصلی شهید هاشمی نژاد، آیت الله خامنه ای و آیت الله واعظ طبسی با رژیم مبارزه می کرد که این سه دوست، محور مبارزات مشهد علیه رژیم پهلوی بودند.

وی ضمن نام بردن روحانیون صاحب نام حوزه مشهد که اعلامیه های انقلاب در مشهد را امضا می کردند و با نهضت امام همراهی داشتند به سایر جریان ها اشاره کرد و افزود: با وجود آن که خاستگاه سایر جریانها از جمله انجمن حجتیه، مشهد است و یا برخی از سران مؤثر مجاهدین آن زمان و منافقین بعدی، برخاسته از این شهر بوده اند اما رنگ و بوی انقلاب در مشهد، به دلیل ساخت مذهبی و اصیل این شهر و البته پرکاری، هوشمندی و کادرسازی های آن سه بزرگوار، اصیل و قوی و ریشه دار بود.

وی اضافه کرد: این سه شخصیت مبارز برنامه های نهضت امام و انقلاب را در مشهد طراحی می کردند و مستمراً زندانی یا تبعید می شدند.

وی در ادامه نیز به محورهای اصلی رمان اشاره کرد و گفت: رمان سعید تشکری سهم متدینین و جریان مذهبی در مبارزات مشهد را شرح داده و به عکس آنچه برخی امروز از آن یاد می کنند و سهم حداقلی به جریان مذهبی می دهند، «سهم واقعی» این جریان را در رمان تصویر کرده است.

انتظامی افزود: هنر این رمان، بازگویی و بازنمایی این واقعیت است زیرا همزمان به نقش و سهم و اندازه واقعی و میزان حقانیت و درستی سایر جریانها نیز اشاره دارد و آنها را به تمامه انکار نمی کند اما اجازه نمی دهد به عکس سایر تاریخ سازی های تحریفی ، سهم آنان بزرگنمایی شود یا حق جلوه داده شوند.

معاون وزیر ارشاد در همین زمینه به نقش پررنگ جوانان در جریان مبارزات قبل از انقلاب در اشاره کرد و گفت: یکی از کانون های فعال و تاثیرگذار مشهد، که در این رمان هم آمده مسجد کرامت بود که بعنوان پایگاه انقلابیون جوان و محل کادرسازی نیروهای انقلابی با محوریت آیت الله خامنه ای فعالیت ویژه و گسترده ای داشت.

وی افزود: اگرچه پیرنگ رمان ، روابط عاطفی و عاشقانه در ضمن مبارزه است اما انقلابیون اصلی و از جمله آیت الله خامنه ای در این کتاب در قالب کسانی که بر شخصیت های اصلی قصه تاثیر می گذارند حضور دارند.

انتظامی در همین زمینه اشاره کرد: بعضی حوادث مهم تاریخ انقلاب در مشهد از جمله حمله ساواک به بیمارستان شاهرضای آن زمان به زیبایی و کمال و صحت، تصویر شده است.

وی همچنین به نوع روایت این رمان تاریخی نیز اشاره کرد و گفت: مونتاژ موازی و استفاده متناوب از راوی اول شخص و دانای کل و البته چند راوی اول شخص به جذابیت رمان افزوده است.

او ضمن تبریک به نویسنده اثر به خاطر روایت دقیق و روان وقایع با اتکا به تکنیک جذاب، این رمان را اثری خواندنی و قابل اعتنا دانست.

معاون وزیر ارشاد با بیان اینکه در رمان های تاریخی، خمیر مایه اصلی را تحولات واقعی تاریخی تشکیل می دهند، گفت طبعا فکت های تاریخی در کنار جنبه های عاطفی و دراماتیک که قصه را می سازند، قرار بگیرند تا جذاب و خواندنی شوند.

وی ضمن اشاره به این که داستان در سالهای ٥٥ تا ٥٧ می گذرد، گفت نامگذاری فرعی کتاب که سالهای ٥٥ و٥٦ یعنی جلد اول را به نام سال خرگوش و نهنگ و جلد دوم کتاب یعنی حوادث ٥٧ را به نام سال اسب انتخاب کرده نیز در نوع خود جالب است.

انتظامی در بخش پایانی سخنان خود، ضمن تشکر از انتشارات نیستان در انتشار این اثر، سید مهدی شجاعی را یک چهره فرهنگی کم نظیر دانست و با اشاره به نقش های تاثیرگذار و جریان ساز او در انتشارات برگ. کانون پرورشی، مجله نیستان و اینک انتشارات نیستان کار او را شناسایی، وقت گذاری و تربیت و کمک به بالندگی نیروهای جوان و مستعد و مذهبی دانست و گفت: سید مهدی شجاعی شخصیتی چند وجهی است؛ نویسنده، آن هم در چند ژانر، مترجم، عنصر مطبوعاتی، مدیر فرهنگی و...که در همه این بخش ها موفق بوده و با استعداد یابی از جوان ها، برای تربیت استعدادها، عمر و تجربه خود را صرف کرده است.
انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.