مغرب از ترکیه خواسته است با اعمال مقررات روادید ورود به اتباع این کشور به هنگام ورود به ترکیه، تدابیری را برای جلوگیری از پیوستن شهروندان مغربی به گروه تروریستی - تکفیری داعش اتخاذ کند.

در پی انتشار اخباری در رسانه های غربی و ترکیه در خصوص دستگیری شهروندان اروپایی عرب تبار در ترکیه که می خواستند از طریق این کشور به گروههای تکفیری در سوریه بپیوندند، شبکه خبری 'ان.تی.وی' ترکیه روز پنجشنبه گزارش داد، مغرب درخواست قابل توجهی از دولت آنکارا کرده است.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا، مغرب در تماس با دولت آنکارا با اشاره به اینکه گزارشهایی از پیوستن شماری از شهروندان این کشور به گروههای تکفیری به دستشان رسیده است، خواستار اعمال مقررات روادید ورود برای اتباع مغربی به هنگام ورود به ترکیه شد.

تعداد اتباع مغربی که به صفوف گروههای تکفیری در سوریه پیوسته اند، یک هزار و 500 نفر تخمین زده می شود.

اتحادیه اروپا نیز اخیرا فهرستی از اسامی حدود چهار هزار و 700 شهروند اروپایی را که با استفاده از قلمرو ترکیه و کشورهای منطقه به گروههای تکفیری در سوریه و عراق پیوسته اند، دراختیار ترکیه قرار داده و خواستار اتخاذ تدابیری برای کنترل مرزهای خود در خصوص ورود و خروج چنین افرادی شده است.

ترکیه بیش از 910 کیلومتر با سوریه مرز دارد که با بروز بحران سوریه، مرزهای خود را به سوی مخالفان دولت و آوارگان سوری باز گذاشت.

ترکیه مدعی است تدابیر لازم را برای تحرکات غیرقانونی در مرزهای خود را اتخاذ کرده و اجازه فعالیت غیرقانونی در مرزهای خود را نمی دهد ولی احزاب مخالف ترکیه مدعی هستند، دولت آنکارا حداقل در این فرایند با 'چشم پوشی' به عبورهای غیر مجاز پیکارجویان غربی و سایر عناصر تکفیری، این کشور را معبری برای عبور ترانزیت گروههای تکفیری به سوریه و عراق تبدیل کرده است.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.