معاون وزیر جهاد کشاورزی از پسته به عنوان یک کالای استراتژیک صادراتی نام برد و گفت: سالانه یک میلیارد دلار پسته به خارج از کشور صادر می شود.

به گزارش جماران به نقل از ایسنا، محمد علی طهماسبی در نخستین جشنواره و سمپوزیوم ملی پسته ایران در دامغان تصریح کرد: کشورهای چین، هند، روسیه و کشورهای مشترک المنافع مقصد عمده این میزان از صادرات پسته جمهوری اسلامی ایران هستند.

وی وضعیت تولید پسته در سال جاری را خوب ارزیابی کرد و افزود: امسال سال خوبی برای تولید پسته در کشور بود و باید بتوانیم تولید پسته کشور را افزایش دهیم.

طهماسبی از وجود 400 هزار هکتار باغ پسته در کشور خبر داد و گفت: 300 هزار هکتار از این باغات بار ده هستند.

معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: سالانه 130 هزار تن پسته در کشور تولید می شود که باغات پسته استان سمنان بیشترین میانگین عملکرد را دارند.

وی به کمبود آب کشاورزی و سفره های زیرزمینی اشاره و خاطرنشان کرد: باید به جای توسعه و احداث باغات، کیفیت محصول را افزایش داد.

همچنین آیت الله غلامعلی نعیم آبادی، نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان در این همایش به نقش و اهمیت کشاورزی در کشورمان پرداخت و اظهار کرد: کشاورزی محور اصلی اقتصاد یک کشور است و رونق و شکوفایی اقتصادی در گرو پویایی کشاورزی است.

وی با اذعان بر اینکه رونق و شکوفایی اقتصادی در گرو پویایی کشاورزی است، گفت: ایران اسلامی در زمینه آب و خاک بسیار غنی است و با کشاورزی نوین می توان صنعت کشاورزی را توسعه داد

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.