سرپرست دانشگاه کردستان سیاست ورزی و آزادی علمی را از مولفه های لازم برای اداره دانشگاه ذکر کرد وگفت: با اجرای این مولفه ها بدون شک به وجود دانشگاهی معتدل دست خواهیم یافت.

به گزارش جماران به نقل از مهر، فردین اخلاقیان شامگاه چهارشنبه در مراسم معارفه خود که با حضور معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم و تحقیقات و فناوری در سنندج برگزار شد، گفت: برنامه ریزی در دانشگاه به لحاظ پیچیده بودن آن به دلیل وجود پارامترها و متغییرهای فراوان کارسخت و مشکلی است.

وی عنوان کرد: برنامه ریزی های منسجمی با توجه به پتانسیل ها و مزیت های موجود در منطقه در دانشگاه کردستان باید صورت گیرد.

وی با بیان اینکه با دید بروکراسی به تنهایی نمی توان دانشگاه را اداره کرد، اظهارداشت: برای داشتن دانشگاهی معتدل بایستی علاوه بر بروکراسی به مولفه های دیگری هم چون مشارکت اساتید و کارکنان هم توجه کرد.

سرپرست دانشگاه کردستان بر شناسایی و تعیین راه های مناسب ایجاد مشارکت دسته جمعی تاکید کرد و افزود: استفاده از منتخبان به جای منتسبان، قدرت دادن به شوراهای دانشجویی، اهمیت دادن به انجمن های صنفی اساتید و کارکنان از جمله مولفه های اداره دانشگاه است که توجه به این موارد در اولویت برنامه های دانشگاه قرار داده می شوند.

اخلاقیان از دیگر مولفه های لازم برای اداره کردن دانشگاه را سیاست ورزی خواند و بیان کرد: طبق قواعد رایج در سیاست برای گروه های طبیعی هم چون اساتیدرسمی، قراردادی، دانشجویان فضایی برای گفتگو و تعامل این گروه ها فراهم شود.

وی اظهارداشت: آزادی علمی از دیگر مولفه های لازم برای اداره بهتر دانشگاه است که با اجرای این مولفه ها بدون شک به دانشگاهی معتدل دست خواهیم یافت.

رئیس سابق دانشگاه کردستان نیز در این مراسم به بیان ارائه گزارش عملکرد چهار ساله و هشت ماهه ی خدمت خود دراین دانشگاه پرداخت و گفت: تعداد دانشجویان دانشگاه از 6 هزار و 500 نفر در سال 88 به 10 هزار و 500 نفر در پایان سال 92 افزایش یافت.

جهانشیر امینی با بیان اینکه متوسط تحصیل دانشجویان در سطح کشور در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا 15 درصد است، ادامه داد: 23 درصد کل دانشجویان دانشگاه کردستان در مقطع کارشناسی ارش و دکترا تحصیل می کنند.

وی با اشاره به وجود 155 رشته مقطع تحصیلی در دانشگاه کردستان، افزود: در طول چهار سال گذشته 75 رشته مقطع تحصیلی شامل 16 رشته کارشناسی، 39 رشته کارشناسی ارشد و 20 رشته دکترا در دانشگاه کردستان ایجاد شد.

وی از تدوین سند آمایش آموزش عالی استان خبرداد و عنوان کرد: در این سند ماموریت های تمامی دانشگاه های موجود در سطح استان مشخص شده است و این مهم عامل اصلی ممانعت از موازی کاری خواهد شد.

رئیس سابق دانشگاه کردستان اظهارداشت: رشد 500 درصدی اساتید با رتبه علمی دانشیار و استاد تمام، راه اندازی هیات ممیزه مستقل دانشگاه، اخذ مجوز و راه اندازی چهار پژوهشکده گیاهان دارویی توت فرنگی، آب و لجستیک، رشد 200 درصدی چاچ و ارائه مقالات پژوهشی در مجلات علمی پژوهشی معتبر و کنفرانس های ملی و بین المللی توسط اعضای هیئت علمی از دیگر اقدامات صورت گرفته شده در طی این چهار سال بوده است.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.