وزیر دفاع اوکراین، پیشتر اعلام کرده بود در صورتی که غرب به اوکراین کمک نکند در مقابل روسیه از خود دفاع کند، اوکراین مجبور خواهد شد به وضعیت قدرت هسته‌ای بازگردد.

وزیر خارجه روسیه، روز چهارشنبه در سخنانی تأکید کرد هیچ‌کس، حتی غرب به اوکراین اجازه نخواهد داد به وضعیت قدرت هسته‌ای باز گردد.

به گزارش جماران، ایلنا به نقل از ریانووستی، «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه در سخنانی در «آدیس آبابا» پایتخت اتیوپی با انتقاد از اظهارات وزیر دفاع اوکراین مبنی بر احتمال بازگشت این کشور به وضعیت قدرت هسته‌ای، گفت: «هیچ‌کس به اوکراین اجازه نخواهد داد به چین اقدامی دست بزند.»

لاوروف افزود «کشورهای غربی که بر مقامات اوکراین نفوذ دارند؛ اولین کسانی خواهند بود که در این زمینه با اوکراین مخالفت خواهند کرد.»

براساس این گزارش، وزیر دفاع اوکراین، پیشتر اعلام کرده بود در صورتی که غرب به اوکراین کمک نکند در مقابل روسیه از خود دفاع کند، اوکراین مجبور خواهد شد به وضعیت قدرت هسته‌ای بازگردد.

پس از فروپاشی شوروی سابق بخش اعظمی از زراد خانه هسته‌ای اتحاد جماهیر شوروی در خاک اوکراین باقی ماند. در سال 1993 دولت اوکراین با امضای تفاهمنامه موسوم به «بوداپست» از سلاح‌های هسته‌ای صرف‌نظر کرد در مقابل روسیه، آمریکا و انگلیس به اوکراین وعده دادند امنیت این کشور را تضمین خواهند کرد.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.