مدیرکل دفتر امور چاپ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: به منظور حمایت از صنعت چاپ و فعالان این عرصه 100 میلیارد تومان به چاپخانه داران و 50 میلیارد تومان به ناشران اختصاص داده می شود.

به گزارش جماران، محمودرضا برازش در حاشیه سفر یک روزه به استان قزوین برای شرکت در همایش صنعت چاپ در گفتگو با خبرنگار مهر، سیاست های حمایتی از فعالان صنعت چاپ را تشریح کرد.

برازش اظهارداشت: مصمم هستیم در اولین گام آموزش چاپ را برای همه بخش های مختلف از اساتید، دانشجویان و دست اندرکاران و کارمندان تحت پوشش قرار گیرند.

وی افزود: برای همراهی با صنعت مدرن امروز باید به روز باشیم و از قافله جهانی عقب نمانیم باید خود را با علم حاضر هماهنگ کنیم لذا می خواهیم نظارت به هدایت منجر شود تا باساماندهی بتوانیم درصورت تزریق نقدینگی آن را هدایت کنیم.

فعالیت شش هزار چاپخانه در سراسر کشور

مدیرکل دفتر امور چاپ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: در حال حاضر بیش از شش هزار چاپخانه دار در کشور فعالیت می کنند که حمایت وهدایت آنها در دستور کار است.

این مسئول در خصوص الکترونیکی شدن کارها گفت: باید ببینیم مرز چاپ دیجیتال با طراحی سنتی کجاست آیا کپی هم چاپ دیجیتال است یا خیر، لذا بر مبنای سرعت و طراحی کاغذ با توجه به تغییر سریع تکنولوژی برخی قوانین که مربوط به دهه گذشته است بازنگری شود.

برازش بیان کرد: در صنعت بسته بندی باید بپذیریم عقب هستیم و چاپ صنعتی و بسته بندی متولی خاصی ندارد که در این راستا در حال جمع آوری اطلاعات و آمار هستیم تا این موضوع بررسی کارشناسی شود.

وی افزود: متاسفانه واردات ما در صنعت چاپ زیاد است و حدود دو تا سه برابر نیاز کشور دستگاه چاپ روزنامه و کتاب داریم که چند برابر تولید کشور است و بسیاری از چاپخانه ها با یک شیفت کار می کنند و بخش صنعتی ما نیاز خود را از خارج وارد می کند که نگران کننده است.

برازش اظهارداشت: در بخش مایعات، چند لایه ها، لیکوئید و تتراپک بیش از 90 درصد اقلام وارداتی است و واردات بخش دارویی بی رویه است که برخی را می توانیم با تغییر تعرفه ها و حمایت لازم تولید کنیم اما برخی دستگاههای مورد نیاز را باید وارد کنیم.

وی صنعت چاپ را اقتصادی دانست و افزود: به شرطی که از این صنعت درست استفاده کنیم می توانیم از سود اقتصادی مناسب آن هم برخوردار شویم و اگر اشکالی هست در نوع مصرف و مدیریت ماست و اگر دستگاه چاپ و مواد اولیه آن درست انتخاب شود و اپراتور را خوب آموزش دهیم و به مدیریت پروژه و سفارشات توجه شود این صنعت سودآور است.

برازش بیان کرد: وقتی دستگاه جدید چاپ وارد می شود باید آموزش اپراتور هم با جدیت دنبال شود تا خروجی کار مثبت باشد و با تجهیزات به روز بتوانیم تولید کیفی داشته باشیم.

اختصاص 150 میلیارد تومان تسهیلات

این مسئول یادآورشد: برای تامین نقدینگی پارسال 150 میلیارد تومان مصوب شد که 50 میلیارد برای ناشران و 100 میلیارد تومان برای چاپخانه داران تامین شده که ناشران در حال دریافت این نقدینگی هستند و امسال این روند ادامه دارد که اعتبار آن از محل صندوق توسعه تامین شده که دئر صورت جذب مناسب تمدید می شود.

وی تصریح کرد: با هماهنگی صندوق توسعه ملی برای حمایت از کالاهای فرهنگی توافق شده تا چهاردرصد عوارض محصولات فرهنگی چاپی وارداتی که دو تا سه هزار میلیارد تومان در سال است برای تامین تسهیلات و سرمایه درگردش به این صنعت اختصاص یابد.

وی بیان کرد: تنها دو درصد این عوارض بالغ بر 80 میلیارد تومان می شود که قرار است با راه اندازی صندوق توسعه صنعت چاپ این مبلغ در صندوق برای تامین تسهیلات لازم فعالان این صنعت استفاده شود.

برازش اظهارداشت: صنعت چاپ زبان گویای کالای صامت است و برای هویت دادن به کالا نیازمند چاپ هستیم و امروز با تنوع بخشی در عرصه های مختلف این صنعت می توان بازار گسترده آن را پاسخ داد.

وی افزود: اگر تعادلی بین نیاز و صنعت چاپ نداریم و به ظرفیت استانها بی توجهی شده در افست ورق و دستگاه مازاد داریم رول روزنامه چند برابر نیاز کشور است که نشان می دهد در پیش بینی بازار دقت نکرده ایم و از مشاوران علمی و متخصص استفاده مناسبی نداشته ایم.

مدیرکل دفتر امور چاپ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآورشد: در مدت 9 ماه گذشته 60 هزار تن اقلام چاپی وارد کشور شده که 90 درصد واردات در چاپ اقلام دارویی داریم که نیازمند نظارت و دقت بیشتری است و تغییر تکنولوژی دستگاهها باید جدی گرفته شود.

گردش مالی صنعت چاپ 800 میلیارد دلار

مدیرکل امور چاپ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: گردش مالی صنعت چاپ بسیار بالاست و بیشتر از خودرو تلقی می شود و اگر بتوانیم تنظیم مناسبی انجام دهیم قادریم ما هم از این ظرفیت به خوبی استفاده کنیم و با توجه به بازار خوب کشورهای همسایه از ظرفیت صادراتی نیز برخوردار شویم.

وی افزود: گردش مالی این صنعت از 800 میلیارد دلار فراتر رفته و تنوع محصولات چاپی و گاهی تا 90 درصد واردات داریم که باید در این یخش دقت بیشتری شود.

برازش بیان کرد: علمی کردن نگاه به چاپ باید جدی گرفته شود و در استانها نیازمند بازنگری و تغییر تکنولوژی و تجهیزات هستیم تا کارهای روزآمد را به متقاضیان ارائه کنیم.


انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.